Czego szukasz?

Certyfikacja zakładowej kontroli produkcji wyrobów budowlanych (ZKP) w krajowym systemie oceny (KS)

Certyfikacja zakładowej kontroli produkcji od SGS – spełnij wymagania prawne, podnieś swoją wiarygodność oraz udowodnij dbałość o jakość i bezpieczeństwo swoich wyrobów.

Krajowy system oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych został wprowadzony Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dn. 17 listopada 2016 r. Określa ono sposób deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposób znakowania ich znakiem budowlanym.

Definicje

Krajowy system oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych

Krajowy system oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych określa działania producenta związane z oceną i weryfikacją stałości właściwości użytkowych wyrobu budowlanego. Określa zakres oceny i weryfikacji przeprowadzonej na zamówienie producenta przez jednostkę certyfikującą lub laboratorium badawcze akredytowane zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.

Krajowa specyfikacja techniczna

Krajowa specyfikacja techniczna – jest to Polska Norma wyrobu (niemająca statusu normy wycofanej) lub krajowa ocena techniczna.

Krajowa deklaracja

Krajowa deklaracja jest to deklaracja właściwości użytkowych, która wyraża właściwości użytkowe wyrobów w odniesieniu do zasadniczych charakterystyk tych wyrobów, zgodnie z odpowiednimi krajowymi specyfikacjami technicznymi. Poprzez sporządzenie deklaracji producent przyjmuje na siebie odpowiedzialność za zgodność wyrobu budowlanego z zadeklarowanymi w ten sposób właściwościami użytkowymi oraz za zgodność z wszystkimi mającymi zastosowanie wymaganiami odnoszącymi się do umieszczania tego oznakowania. Wzór i treść krajowej deklaracji został określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dn. 17 listopada 2016 r

Zakładowa Kontrola Produkcji (ZKP)

ZKP oznacza udokumentowaną stałą i wewnętrzną kontrolę produkcji w zakładzie produkcyjnym zgodnie ze stosowanymi krajowymi specyfikacjami technicznymi.

Krajowy certyfikat zgodności zakładowej kontroli produkcji

Krajowy certyfikat zgodności zakładowej kontroli produkcji – jest to certyfikat wydany przez uprawnioną jednostkę certyfikującą wymagany do sporządzenia krajowej deklaracji.

Znak budowlany

Znakiem dla każdego wyrobu budowlanego objętego krajową specyfikacją techniczną jest oznakowanie „B”. Jest to jedyne oznakowanie potwierdzające zgodność wyrobu budowlanego z deklarowanymi właściwościami użytkowymi w odniesieniu do jego zasadniczych charakterystyk objętych krajową specyfikacją techniczną. Sposób znakowania dookreśla rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dn. 17 listopada 2016 r.

Construction Mark B

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku

Ustawa określa m.in. zasady funkcjonowania systemu nadzoru rynku w tym wyrobów budowlanych, który obejmuje:

  • Kontrolę spełniania przez wyroby wymagań lub kontrolę w zakresie stwarzania przez wyroby zagrożenia;
  • Postępowanie w sprawie wprowadzonych do obrotu lub oddanych do użytku wyrobów niezgodnych z wymaganiami lub stwarzających zagrożenie;
  • Kontrolę wyrobów przywożonych na teren Unii Europejskiej w zakresie objętym ustawą.

Ustawa z dn. 16 kwietnia 2004 o wyrobach budowlanych

Ustawa określa m.in.:

  • zasady wprowadzania do obrotu lub udostępniania na rynku krajowym wyrobów budowlanych,
  • zasady kontroli wyrobów budowlanych wprowadzanych do obrotu lub udostępnionych na rynku,
  • właściwości organów w zakresie wykonywania zadań administracyjnych i obowiązków wynikających z Rozporządzenia CPR.

Przyjęta w 2015 roku nowelizacja ustawy przywróciła od 01.01.2017 r. obowiązek znakowania wyrobów budowlanych znakiem budowlanym - B. Dotyczy to wyrobów nieobjętych zharmonizowanymi specyfikacjami technicznymi lub europejskimi ocenami technicznymi. Wyrób budowlany oznaczony znakiem budowlanym (B) może być udostępniony na rynku krajowym i stosowany przy wykonywaniu robót budowlanych pod warunkiem, że:

  • spełnione są wymagania Polskiej Normy niemającej statusu normy wycofanej lub krajowej oceny technicznej (KOT),
  • producent sporządził dla tego produktu, na swoją wyłączną odpowiedzialność, krajową deklarację właściwości użytkowych wyrobu budowlanego (KDWU).

Dzięki tym zmianom wszystkie wyroby wprowadzane na rynek krajowy podlegają regulacjom prawnym oraz obowiązkowi identyfikacji, znakowaniu i spełnieniu wymagań normatywnym i prawnym.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym

Rozporządzenie to określa:

  • Sposób deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych;
  • Krajowe systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów budowlanych, zwane dalej „krajowymi systemami”;
  • Grupy wyrobów budowlanych objętych obowiązkiem sporządzania krajowej deklaracji właściwości użytkowych oraz właściwe dla tych grup krajowe systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych;
  • Wzór i treść krajowej deklaracji;
  • Sposób udostępniania lub dostarczania krajowej deklaracji odbiorcom wyrobów budowlanych;
  • Sposób znakowania wyrobów budowlanych znakiem budowlanym oraz zakres informacji towarzyszących temu znakowi.

Nasza Oferta:

Jesteśmy Jednostką Certyfikującą ZKP posiadającą akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) - nr AC 152. Jesteśmy uprawnieni do wykonywania czynności w Krajowym Systemie 2+ w odniesieniu do wyrobów budowlanych. Tu sprawdzisz nasz certyfikat akredytacji i jego zakres, w tym grupy wyrobów, które obejmuje.

Posiadamy także autoryzację Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz notyfikację Komisji Europejskiej (NB 2525), które uprawniają nas do realizacji zadań strony trzeciej w procesie oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wynikających z CPR.

Podział Zadań W Krajowym Systemie Oceny 2+:

W krajowym systemie oceny 2+ wymagany jest udział jednostki certyfikującej w celu certyfikacji ZKP.

Producent wyrobu budowlanego przeprowadza:

  • określenie typu wyrobu budowlanego;
  • ocenę właściwości użytkowych wyrobu na podstawie badań próbek pobranych przez producenta, obliczeń, tabelarycznych wartości lub opisowej dokumentacji tego wyrobu;
  • zakładową kontrolę produkcji;
  • badanie próbek pobranych przez producenta w zakładzie produkcyjnym zgodnie z ustalonym przez niego planem badań.

Uprawniona jednostka certyfikująca podejmuje decyzję o wydaniu krajowego certyfikatu zgodności zakładowej kontroli produkcji na podstawie:

  • wstępnej inspekcji zakładu produkcyjnego i ZKP
  • kontynuacji nadzoru, oceny i ewaluacji ZKP

Certyfikat zgodności ZKP wydawany jest bezterminowo i pozostaje ważny dopóki wymagania krajowej specyfikacji technicznej, warunki produkcji lub sam system nie ulegną istotnym zmianom. Nadzór nad wydanym certyfikatem odbywa się jeden raz w roku.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty dotyczącej certyfikacji ZKP.

Powiązane usługi

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska