Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

O wydarzeniu

Webinarium ma na celu przedstawienie przeglądu rynku koszerności, jego aktualnego stanu i prognozowanego wzrostu, omówienie niektórych kluczowych wymogów zgodności, podkreślenie wszelkich różnic między standardami certyfikacji koszerności i określenie kluczowych wyzwań i wymagań w certyfikacji koszerności.

Rozpoczęcie

23 kwi 2019, 15:00

Zakończenie

23 kwi 2019, 16:00

Lokalizacja wydarzenia

Online

W ciągu ostatnich kilku lat sprzedaż certyfikowanych produktów koszernych rosła w tempie 15% rocznie. Zgodnie z najnowszymi badaniami rynku hasło "koszerne" było częściej stosowanym oznaczeniem nowych produktów wprowadzanych na rynek amerykański niż „tylko naturalne składniki” czy „bez konserwantów i sztucznych dodatków”.

Ponadto prawie 80% wszystkich koszernych produktów spożywczych sprzedawanych jest poza „tradycyjnym” rynkiem żydowskim. Obecnie blisko 1 milion produktów jest certyfikowanych jako koszerne, a konsumenci wydają ponad 200 miliardów USD rocznie na te produkty. Dla milionów konsumentów symbol koszerności stał się synonimem odpowiedzialności, jakości i bezpieczeństwa żywności.

Produkcja koszernej żywności wymaga szczególnej uwagi w odniesieniu do użytych surowców i składników (niektóre są z natury koszerne lub nie koszerne), stosowanych urządzeń i procesów produkcyjnych, a także etykietowania produktów. Weryfikacja statusu koszerności produktu jest skierowana do punktu produkcji poprzez certyfikację, która ma na celu zapewnienie, że wszystkie aspekty produkcji żywności, od użytych składników, do sposobu produkcji spełniają wymogi koszerności. Licencjonowany symbol koszerności po udanej certyfikacji pozwoliłby konsumentowi zidentyfikować produkty, które przeszły wszystkie niezbędne kontrole weryfikujące ich statusu koszerności.

Program

W trakcie webinarium omówimy następujące zagadnienia:

  • O certyfikacji koszerności
  • Globalny rynek koszerny: wielkość rynku, trendy i prognozy
  • Co oznacza koszerność dla konsumenta
  • Globalne uznanie dla globalnego rynku
  • Normy koszerności i ogólne wymogi dotyczące zgodności
  • Częste niezgodności i działania naprawcze
  • Certyfikacja koszerności za pośrednictwem SGS
  • Wnioski
  • Pytania i odpowiedzi

Prowadzący

Evangelia Komitopoulou
Global Customized Solutions Manager, Food Safety & Quality SGS

Richard Wood
Director of Business & Marketing, Kosher Check Certification

 

Język: angielski

Koszt: Udział w webinarium jest bezpłatny

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.