Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Ostatnio wspominaliśmy o temacie wschodnim, wymianie handlowej z naszymi partnerami europejskimi i kolosalnych spadkach na wschodzie. Wszyscy pamiętamy jak na początku roku zewsząd dobiegały głosy, że polski eksport w 2015 legnie w gruzach, przewidywane były w skali makro ogromne spadki, tymczasem z końcem roku odnotowujemy nadwyżkę eksportu do importu oraz wzrost samego eksportu rok do roku.

Tym razem chcemy przybliżyć dość egzotyczne kierunki polskiego handlu, takie które w kończącym się roku 2015 przeżywały prawdziwy rozkwit. Powodów tego rozkwitu było kilka:

  • Programy rządowe.
  • Indywidualne działania polskich firm w poszukiwaniu nowych rynków.
  • Polepszająca się świadomość polskich firm jak sobie radzić z zagmatwanym formalnościami eksportowymi.
  • A także, co nie bez znaczenia, praktycznie nieograniczona chłonność egzotycznych rynków.

Pisząc powyższe mamy głównie na myśli rynek Kenii, Arabii Saudyjskiej, Ugandy oraz Tanzanii.

Wg danych GUS na koniec II Kwartału eksport do Kenii był o 26% wyższy niżeli cały rok 2014, co pozwala wysnuć wniosek, że cały rok zamknie się na poziome dwukrotnego obrotu czyli ponad 400 mln PLN.

Arabia Saudyjska ze swym ogromnym potencjałem notuje zwyżki ponad 20% co przekłada się na przyrost 500 mln PLN.

Tanzania to kolejny przykład rynku bez dna, wzrost  eksportu w 2015 szacowny jest o 160% w stosunku do 2014. Natomiast w Ugandzie przynajmniej o 50%.

Nie bez powodu wybrane zostały te przykłady, oczywiście liczby mówią same za siebie ale są to kierunki o tyle wymagające, iż niezbędna jest certyfikacja eksportowanych towarów poprzez wystawienie deklaracji zgodności COC (Certificate Of Conformity).

Wszyscy jesteśmy świadomi, że zdobywanie nowych rynków zbytu jest zadaniem trudnym, w szczególności gdy nasz  eksport wykracza po za Unię Europejską. Pomimo chęci zysku i świadomości o ogromnym potencjale rynkowym przestrzegamy przed podejmowaniem przedwczesnych decyzji. Warto wcześniej zapoznać się  ze specyfiką dotyczącą danego kierunku, jego  wymaganiami oraz procedurami odnośnie certyfikacji wyrobów. Nie jesteście z tym Państwo pozostawieni sami sobie. SGS jako jednostka certyfikująca wyroby, bez problemu jest w stanie wskazać Państwu słuszną drogę, biorąc pod uwagę drzemiący potencjał podaży dalekiego południa – naprawdę warto.

Prognozowane zwyżki eksportu w 2015 w stosunku do 2014.

jpg

Skontaktuj się z nami już dziś aby dowiedzieć się więcej o usługach świadczonych przez SGS.