Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Dostarczanie bezpiecznych, zgodnych z przepisami i atrakcyjnych zabawek na rynek japoński może być wymagające. SGS Polska pomoże Ci znaleźć właściwy sposób na zapewnienie zgodności z odpowiednimi przepisami.

Toy car plane and rocket in plastic

Istnieją dwa główne standardy, które dotyczą wszystkich zabawek wprowadzanych do sprzedaży w Japonii: Japońskie Prawo Sanitarne d/s Żywności (JFSL) oraz Norma Bezpieczeństwa Zabawek (ST Standard).

Producenci czy importerzy powinni również mieć świadomość, że ich produkty mogą również podlegać innym normom. Przykładowo, zestaw zabawek kosmetycznych dla dzieci musi również spełniać wymogi prawa farmaceutycznego w zakresie znakowania oraz wymagania określone w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej (MHLW) nr 331 w sprawie chemikaliów podlegających ograniczeniom.

 

JAPOŃSKIE PRAWO SANITARNE d/s ŻYWNOŚCI (JFSL)

To obowiązkowe prawo wdrożone i przyjęte przez MHLW obejmuje zabawki przeznaczone dla dzieci poniżej szóstego roku życia. Wymagane jest w tym wypadku przeprowadzenie odpowiednich badań w laboratorium zatwierdzonym przez MHLW, przy czym w zależności od możliwości kontaktu z ustami dziecka zabawki są kategoryzowane w trzech grupach podlegającym nieco odmiennym obostrzeniom.

Istnieją wyjątki od tego rozporządzenia, takie jak kolorowanki, bardzo duże przytulanki, książki z wyskakującymi elementami czy jeździki i foteliki dla niemowląt. Należy jednak wziąć pod uwagę, że z kolei zdejmowane części w zabawkach mogą w niektórych przypadkach oznaczać, że produkt nie jest już wyłączony spod tego prawa i wymaga testowania pod kątem JFSL.

NORMA BEZPIECZEŃSTWA ZABAWEK ST ORAZ ZNAK ST

Norma ST, regulowana przez Japońskie Stowarzyszenie Zabawek (JTA), jest popularną, dobrowolną normą, która obejmuje zabawki używane przez dzieci do 14 roku życia. Badania muszą być przeprowadzane w laboratoriach zatwierdzonych przez JTA i podzielone na trzy części, podobnie jak w przypadku europejskiej normy EN 71. Pierwsze dwie części są oparte na normie ISO 8124 i obejmują badania mechaniczno-fizyczne oraz palność. Trzecia część obejmuje badania toksyczności oraz zawiera wszystkie elementy JFSL.

Dla producentów i dostawców zgodność z dobrowolną normą ST oznacza, że produkt jest również zgodny z JFSL. Co więcej, produkty wykazujące zgodność z normą ST mogą być oznaczone symbolem ST, co umożliwia przejrzyste zademonstrowanie klientom zgodności i bezpieczeństwa z normami.

 

TESTOWANIE ZABAWEK

Zaleca się, aby zainteresowane strony przestrzegały najnowszych wymogów w zakresie prawa JFSL oraz norm bezpieczeństwa ST.

SGS Polska oferuje szereg usług dotyczących badania zabawek, certyfikacji zabawek oraz doradztwa w zakresie zgodności z japońskimi normami, jak również dyrektywą zabawkową 2009/48/WE, normą europejską EN 71, REACH czy RoHS. Dowiedz się więcej o usługach SGS w zakresie badania zabawek.

Zainteresowanych badaniem zabawek prosimy o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji:

Tomasz Trąd
Business Development Manager
Consumer and Retail
t: +48 22 329 22 42