Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

W listopadzie 2017 Międzynarodowy Komitet Techniczny IFS opublikował zmodyfikowaną wersję programu IFS Food Standard v6.1, która zawiera dodatkowe wymagania.

IFS Food

Ta wersja obejmuje głównie aktualną wersję programu IFS Food z kwietnia 2014 r, odniesienia do aktualnej doktryny IFS Food dotyczącej żywności, a także dodatek do nowego rozdziału 4.21 "Zafałszowania żywności".

Zmodyfikowana wersja IFS v6.1 wejdzie w życie od dnia 1 lipca 2018 r. - bez okresu przejściowego.

 

IFS FOOD WERSJA 7

IFS będzie kontynuował opracowywanie IFS Food wersji 7. Główne zagadnienia standardu  IFS Food  wersja 7 będą zgodne z nową wersją Codex Alimentarius, obejmującą integralność produktu w tym zarządzania łańcuchem dostaw i koncentracji na wymaganiach dotyczących pakowania w procesie rozwoju produktu i pakowania.

Międzynarodowy Komitet Techniczny IFS zadecyduje o najważniejszych zmianach w nowej wersji wiosną lub wczesnym latem 2018

AUDITY

Firmy które mają Niezapowiedziane audity IFS zaplanowane do lipca 2018, będą musiały przejść kolejny audit do 1 kwietnia 2019! Firmy, które są audytowane w okresie po 1 lipca 2018r. przejdą audit na zgodność z  IFS Food 6.1.

NAJWAZNIEJSZE ZMIANY W IFS V6.1

W zmodyfikowanej wersji IFS Food Standard v6.1:
• dodano wymagania dotyczące zafałszowania żywności
• zmodyfikowano wymagania dotyczące zarządzania alergenami
• dodano opis procedur Programu integralności do zasad obowiązujących od 01 maja 2017
• uwzględniono odniesienia do obecnej doktryny
• obowiązkowe włączenie kodów QR do certyfikatu IFS.

Aby dobrze przygotować się do auditu zgodnie z nową wersją 6.1 IFS zapewnia bezpłatne seminarium internetowe na temat głównych zmian. Nagrania są dostępne na Platformie e-learningowej IFS.

W najbliższym czasie Akademia SGS również zaproponuje szkolenie ułatwiające przygotowanie się do zmian.