Czego szukasz?

Ustawa o zmianie ustawy o OZE oraz niektórych innych ustaw weszła w życie

02 Aug 2018

Z dniem 14 lipca 2018 r. weszła w życie Ustawa z dnia 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 1276).

Wprowadziła ona wiele zmian, przy czym w zakresie biomasy na cele OZE dotyczyły one m.in.:

- definicji biomasy, która obecnie oznacza: ulegającą biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa, w tym substancje roślinne i zwierzęce, leśnictwa i związanych działów przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, przetworzoną biomasę, w szczególności w postaci brykietu, peletu, toryfikatu i biowęgla, a także ulegającą biodegradacji część odpadów przemysłowych lub komunalnych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, w tym odpadów z instalacji do przetwarzania odpadów oraz odpadów z uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, w szczególności osadów ściekowych, zgodnie z przepisami o odpadach w zakresie kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów.

- definicji drewna energetycznego: surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie, a także surowiec drzewny stanowiący biomasę pochodzenia rolniczego.

- wymogu minimalnego udziału biomasy pochodzenia rolniczego w łącznym udziale wagowym biomasy, który wynosi 85% dla instalacji spalania wielopaliwowego oraz dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego o mocy zainstalowanej elektrycznej wyższej niż 5 MW oraz 10% dla dedykowanych instalacji spalania biomasy oraz układów hybrydowych o mocy zainstalowanej elektrycznej wyższej niż 20 MW.

- nowych definicji: biomasy pochodzenia rolniczego, biowęgla, toryfikatu.

W mocy pozostał Art. 119a stanowiący, że Minister właściwy do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw energii oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe cechy jakościowo-wymiarowe drewna energetycznego biorąc pod uwagę konieczność optymalnego wykorzystanie surowca drzewnego na potrzeby przemysłowe oraz energetyczne.

Pomimo usunięcia z definicji biomasy zapisu dotyczącego zakazu spalania ziaren zbóż pełnowartościowych oraz objętych skupem interwencyjnym, wymóg ten został zachowany w Art. 44, który dotyczy warunków jakie musi spełnić wytwórca energii z OZE aby otrzymać świadectwo pochodzenia.

Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 29 czerwca 2018 r. i jest dostępna na jego stronie.



Źródło: RCL

Powiązane wiadomości

Logo konferencji Sustainable Industry Lab 2024
Wiadomości biznesowe19 Jan 2024

SGS Polska partnerem konferencji Sustainable Industry Lab 2024

Spotkajmy się 6 lutego, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podczas pierwszej edycji konferencji  Sustainable Industry Lab 2024, organizowanej przez UNEP/GRID-Warszawa. Wydarzenie skupi się na kwestiach związanych z mającym powstać do końca 2024 roku Traktatem ONZ dotyczącym plastiku.
Zaszła zmiana terminu wejścia w życie sektorowych standardów ESRS.
Lokalne wiadomości firmowe24 Nov 2023

Sektorowe standardy ESRS - zmiana terminu wejścia w życie. Co wynika z nowego programu prac Komisji Europejskiej?

W lipcu tego roku Komisja Europejska przyjęła pierwszy zestaw Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego rozwoju tzw. ESRS. Wymogi te w pierwszej kolejności będą się odnosić do raportowania zrównoważonego rozwoju dużych firm za rok 2024 i doprecyzują ogólne wytyczne wprowadzone w styczniu 2023.
Eksperci SGS podczas prelekcji na Kongresie Bezpieczeństwa Żywności
Wiadomości biznesowe26 Oct 2023

X Kongres Bezpieczeństwa Żywności już za nami – relacja

19 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć jako sponsor w jubileuszowym Kongresie Bezpieczeństwa Żywności, a także zaprosić uczestników kongresu na prelekcję naszych ekspertów na temat wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem w produkcji artykułów spożywczych oraz opakowań.
Poznaj ważne pojęcia z zakresu zrównoważonego rozwoju, co pozwoli Ci lepiej wdrażać jego zasady w firmie.
Lokalne wiadomości firmowe11 Oct 2023

Zrównoważony rozwój, czyli słownik pojęć „zrównoważonych” część 3

Już od 2024 roku największe firmy notowane na giełdzie będą zobligowane do raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warto więc upewnić się, że definicje użyte w obowiązujących regulacjach są nam znane.

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska