Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) opublikował aktualizację do normy bezpieczeństwa zabawek EN 71-1, wprowadzającą zasadnicze zmiany w zakresie wymagań dotyczących sznurków oraz pocisków w zabawkach.

Boy playing with a toy

Norma bezpieczeństwa zabawek EN 71-1 nie była zmieniana od 2014 roku. Komitet normalizacyjny CEN wprowadził jednak nowy proces, który pozwala łączyć różne projekty. W przypadku poprawek z 2018 r. połączono trzy projekty:

Sznurki

Wymagania dotyczące sznurów i sznurków ściągających w kostiumach zabawkowych, zawarte w normie EN 14682, musiały zostać włączone do normy EN 71-1. Wymagania te mają zastosowanie do odzieży, która może ulec uwięzieniu podczas ruchu dziecka. Przykłady to: uwięzienie sznurków ściągających od kaptura podczas zjeżdżania dzieci po zjeżdżalni lub części odzieży, które mogą utknąć w poruszających się pojazdach, takich jak drzwi autobusowe, wyciągi narciarskie lub rowery. Przyjęto wymagania normy EN 14682 z wyjątkiem sznurów, które łatwo ulegają zerwaniu pod wpływem siły 25N.

Dodatkowo wyjaśniono wiele wątpliwości interpretacyjnych dotyczących sznurów, na przykład:

  • Jak zdefiniować zagrożenie uduszeniem, gdy do zabawki przymocowane są dwa sznurki?
  • Jaka jest różnica pomiędzy sznurem, taśmą, paskiem i linką?

W rezultacie, podpunkt 5.4 normy EN 71-1 dotyczący sznurków, został całkowicie przeredagowany poprzez pogrupowanie ogólnych wymagań według wieku: "poniżej 18 miesięcy" oraz "18-36 miesięcy", a także poprzez zajęcie się niektórymi szczególnymi zabawkami, takimi jak zabawki do ciągnięcia, kable elektryczne i nowe ostrzeżenia dotyczące sznurków na sankach.

Pociski

Początkiem rewizji wymagań dotyczących pocisków była opublikowana w 2014 roku poprawka do normy ISO 8124-1. Jej celem była harmonizacja wymagań trzech głównych norm bezpieczeństwa zabawek: EN 71-1, ASTM F963 i ISO 8124. Chociaż podstawowe zasady pozostały niezmienione, istnieje wiele różnic w wymaganiach. Zmiany w normie EN 71-1 obejmują:

  • Gęstość energii kinetycznej, która pozwala na zwiększenie prędkości pocisków o większej powierzchni uderzeniowej;
  • Wyłączenie przedmiotów, które lecą na odległość mniejszą niż 300 mm;
  • Przyjęcie improwizowanych wymagań dotyczących pocisków z normy ASTM.

Ponadto określono wymagania dla pocisków napędzanych elastyczną gumką, które nie były wcześniej objęte normą. Uwzględniono również nowe wymagania dotyczące wirników i śmigieł do latających zabawek, takich jak zabawkowe śmigłowce i drony.

Różne

W związku z kilkoma zapytaniami o interpretację, wprowadzono różne dodatkowe zmiany, między innymi:

  • Wyjaśnienie wymogów dotyczących zatyczek w zabawkach wodnych i nadmuchiwanych;
  • Specyfikacja urządzeń do badań udarności w celu harmonizacji badań;
  • Wyjaśnienie wymagań dotyczących linii zawiasów.

Zmieniona norma została opublikowana przez CEN i jest dostępna w niektórych krajowych organach normalizacyjnych.

W celu wykazania zgodności z dyrektywą 2009/48/WE dotyczącą bezpieczeństwa zabawek, norma musi zostać przyjęta przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Ten krok jeszcze nie został wykonany. W tym celu należy poczekać na drugą publikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ustanowi również okres przejściowy, w którym zarówno aktualna, jak i nowa wersja normy będą mogły być stosowane w celu wykazania zgodności.

CERTYFIKACJA ZABAWEK

SGS Polska oferuje szereg usług dotyczących badania zabawek, certyfikacji zabawek oraz doradztwa w zakresie zgodności z dyrektywą zabawkową 2009/48/WE, normą europejską EN 71, REACH czy RoHS. Dowiedz się więcej o usługach SGS w zakresie badania zabawek.

Zainteresowanych usługami w zakresie badania zabawek prosimy o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji:

Tomasz Trąd
Business Development Manager
Consumer and Retail
t: +48 22 329 22 42