Czego szukasz?

Certyfikacja łańcucha dostaw w przemyśle drzewno-papierniczym FSC® i PEFC™

17 Sep 2018
World Map Showing Connections 1600px

Wszyscy zwracamy coraz większą uwagę na to, czy produkty, które kupujemy i których używamy, są produkowane w odpowiedzialny sposób, z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw lokalnych społeczności. Certyfikacja łańcucha pochodzenia produktu FSC i PEFC pozwala firmom z branży drzewno-papierniczej na wykazanie się taką dbałością.

Certyfikacja FSC i PEFC umożliwia firmom uwiarygodnienie jakości produktów firmy poprzez wykorzystanie logo FSC lub PEFC na ich etykietach.

Certyfikat FSC i PEFC umożliwia również wejście na rynki w krajach o szczególnej świadomości ekologicznej oraz podjęcie współpracy z innymi firmami, dla których ten aspekt jest ważny.

 

CO TO JEST CERTYFIKAT FSC I CERTYFIKAT PEFC?

Certyfikat Forest Stewardship Council® (FSC) i Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) są to certyfikaty funkcjonujące w przemyśle drzewno-papierniczym, świadczące o tym, że surowce, półfabrykaty i wyroby gotowe posiadające ten certyfikat pierwotnie pochodzą z obszarów leśnych spełniających wymagania odpowiedzialnej gospodarki leśnej biorącej pod uwagę aspekty ekonomiczne społeczne i ekologiczne.

Certyfikat FSC i PEFC w praktyce oznaczają więc, że drewniany lub papierowy produkt, który trafia w nasze ręce w sklepie został wytworzony w sposób odpowiedzialny na wszystkich etapach produkcji - od momentu wywiezienia drewna z lasu do chwili, gdy kupujemy go w sklepie.

Wszyscy producenci i dystrybutorzy drewna i produktów z drewna, którzy po raz pierwszy wprowadzają te wyroby na rynek Unii Europejskiej, muszą spełniać wymagania Dyrektywy Unii Europejskiej 995/2010 - mieć wdrożony system zasad należytej staranności obejmujący procedury i środki służące m.in. identyfikacji źródła pochodzenia drewna i oceny ryzyka. Zarówno certyfikacja FSC, jak i PEFC w znaczny sposób pomaga spełnić te wymagania.

CERTYFIKACJA WG WYMAGAŃ STANDARDÓW FSC I PEFC

 

  • FSC  oraz PEFC Certyfikacja Łańcucha Dostaw (CoC – Chain of Custody) - przeznaczona jest dla całego spektrum przedsiębiorców branży drzewnej, papierniczej, handlowców, dystrybutorów, pośredników, drukarni, wydawnictw itp. Wdrożone wymogi certyfikatu umożliwiają kontrolę przepływu surowca na każdym etapie łańcucha produkcji.
  • FSC oraz PEFC  Certyfikacja Systemu Zarządzania Leśnego (FM – Forest Managemetnt) - przyznawana właścicielom i zarządcom lasów.

 

DLA KOGO CERTYFIKAT FSC COC LUB PEFC COC?

Certyfikacja FSC CoC lub PEFC CoC jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które kierują swoje produkty do klientów o wysokiej świadomości ekologicznej oraz dla tych firm, które chcą wykazać, że działają w odpowiedzialny sposób, z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw ludzi. Umożliwia ona również podjęcie współpracy z innymi firmami, dla których ten aspekt działalności jest ważny - warunkiem uzyskania przez nie certyfikatu FSC dla wyrobu jest nieprzerwany łańcuch certyfikowanych podmiotów (od pozyskania surowca po sprzedaż produktu końcowego).

JAK ZDOBYĆ CERTYFIKAT FSC LUB PEFC? KTO MOŻE WYSTAWIĆ TAKI CERTYFIKAT?

FSC lub PEFC nie prowadzą audytów, ani nie wystawiają certyfikatów. Uprawnione do tego są niezależne jednostki certyfikujące przeprowadzające audyty standardów, zgodnie z wyznaczonymi przez FSC i PEFC procedurami i w obrębie posiadanych akredytacji.

Pozytywna ocena audytu skutkuje wystawieniem certyfikatu FSC lub PEFC przez jednostkę certyfikującą.

Firma zainteresowana uzyskaniem certyfikatu FSC i/lub PEFC powinna wdrożyć wymagania odpowiedniego standardu FSC i/lub PEFC i zwrócić się do jednostki certyfikującej SGS w celu przeprowadzenia procesu certyfikacji.

ETAPY CERTYFIKACJI FSC LUB PEFC

Aby uzyskać certyfikat FSC w pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek o przeprowadzenie procedury certyfikacji, na podstawie którego zostanie przygotowana oferta finansowa.

Po zaakceptowaniu oferty finansowej zostanie przeprowadzony audit na miejscu w celu weryfikacji zgodności wdrożonych procedur oraz prowadzonej dokumentacji z obowiązującym standardem FSC i/lub PEFC.

Certyfikat FSC lub PEFC zostaje wydany jedynie w przypadku pomyślnego zakończenia auditu oraz po zatwierdzeniu dokumentacji poauditowej.

Certyfikat FSC lub PEFC jest ważny przez 5 lat pod warunkiem przeprowadzania corocznych auditów kontrolnych.

Gdy okres ważności certyfikatu FSC lub PEFC dobiegnie końca można podejść do auditu recertyfikacyjnego celem przedłużenia jego ważności o następne 5 lat.

CERTYFIKAT FSC ORAZ PEFC – CENA

Koszty certyfikacji FSC oraz PEFC zależą od rocznego obrotu firmy, ilości zakładów oraz ilości zatrudnionych pracowników.

DLACZEGO NIE MOŻNA STOSOWAĆ LOGO FSC ORAZ PEFC BEZ WŁASNEGO CERTYFIKATU?

Zastrzeżone znak towarowe FSC oraz PEFC mogą stosować jedynie firmy posiadające ważny certyfikat FSC i/lub PEFC. Muszą one podpisać licencję na ich stosowanie.
Dlatego firma, która chce wytwarzać, sprzedawać i promować produkty posiadające FSC lub PEFC musi certyfikować standard FSC lub PEFC.

SZKOLENIA FSC W AKADEMII SGS

Akademia SGS prowadzi szkolenia otwarte z zakresu wymagań certyfikacji FSC – zapraszamy na naszą stronę internetową w celu zarejestrowania się na szkolenie.

FSC® - łańcuch dostaw. Systemy podstawowe – szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z wymaganiami standardu certyfikacji FSC dot. łańcucha dostaw w systemie podstawowym (STD-40-004 v 3-0) oraz z dokumentami normatywnymi dot. certyfikacji FSC

Program szkolenia obejmuje standardy:

  • FSC-STD-40-00 Łańcuch Kontroli Dostaw
  • FSC-STD 30-10 Drewno kontrolowane FM
  • FSC-STD 40-007 Materiał z recyklingu
  • FSC-STD-40-003 Wielu Lokalizacji

FSC® - łańcuch dostaw. Systemy zaawansowane – Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z wymaganiami standardów certyfikacji FSC dot. łańcucha dostaw w systemie zaawansowanym (STD-40-005 V3-1, STD-40-007 V2-0, STD-40-003 V 2-1)

Program szkolenia obejmuje standardy:

  • FSC-STD-30-010 FM Drewno Kontrolowane
  • FSC-STD-40-005 V3-1 Drewno Kontrolowane
  • FSC-STD-40-007 V2-0 Drewno z odzysku
  • FSC-STD-40-003 v2-1 Certyfikacja łańcucha dostaw dla wielu lokalizacji

Terminy najbliższych szkoleń dostępne są w aktualnym harmonogramie TUTAJ TUTAJ (PDF) 

Więcej informacji dotyczących certyfikacji według wymagań FSC i PEFC znajdziecie Państwo TUTAJ.



Nr akredytacji FSC A000531; Nr akredytacji PEFC SCESp 092

 

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z OFERTĄ SZKOLEŃ OTWARTYCH AKADEMII SGS

Aktualizacja standardu FSC® - wersja 3.1
Standard FSC ® - wymagania standardu dla organizacji przygotowujących się do certyfikacji
Wymagania standardu FSC® oraz PEFC

Powiązane wiadomości

Widok z góry na spotkanie biznesowe
Wiadomości biznesowe05 Feb 2024

Zbliżają się Warsztaty i Forum Wiedzy Managerskiej FoodFakty: Jakość i bezpieczeństwo opakowań i produktu zapakowanego

SGS Polska partnerem wyjątkowego wydarzenia, które skierowane jest do przedstawicieli firm branży spożywczej związanych z obszarem opakowań oraz pakowania produktów spożywczych.
Logo konferencji Sustainable Industry Lab 2024
Wiadomości biznesowe19 Jan 2024

SGS Polska partnerem konferencji Sustainable Industry Lab 2024

Spotkajmy się 6 lutego, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podczas pierwszej edycji konferencji  Sustainable Industry Lab 2024, organizowanej przez UNEP/GRID-Warszawa. Wydarzenie skupi się na kwestiach związanych z mającym powstać do końca 2024 roku Traktatem ONZ dotyczącym plastiku.
Eksperci SGS podczas prelekcji na Kongresie Bezpieczeństwa Żywności
Wiadomości biznesowe26 Oct 2023

X Kongres Bezpieczeństwa Żywności już za nami – relacja

19 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć jako sponsor w jubileuszowym Kongresie Bezpieczeństwa Żywności, a także zaprosić uczestników kongresu na prelekcję naszych ekspertów na temat wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem w produkcji artykułów spożywczych oraz opakowań.
Poznaj ważne pojęcia z zakresu zrównoważonego rozwoju, co pozwoli Ci lepiej wdrażać jego zasady w firmie.
Lokalne wiadomości firmowe11 Oct 2023

Zrównoważony rozwój, czyli słownik pojęć „zrównoważonych” część 3

Już od 2024 roku największe firmy notowane na giełdzie będą zobligowane do raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warto więc upewnić się, że definicje użyte w obowiązujących regulacjach są nam znane.

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska