Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Nasi eksperci ds. zabawek odpowiadają na najczęściej zadawane pytania dotyczące ich badań: Czy zabawki pluszowe muszą posiadać etykiety do prania? Kiedy należy wydrukować adres importera? Czy kolczasta lub włochata piłka jest klasyfikowana jako zabawka dla dzieci powyżej lub poniżej trzeciego roku życia?

Baby playing with plastic puzzle toy

Czy zabawki pluszowe muszą posiadać etykiety do prania? Kiedy należy wydrukować adres importera?

Prosta odpowiedź brzmi „nie”, jednak Dyrektywa UE w sprawie bezpieczeństwa zabawek określa wymagania dotyczące możliwości ich prania: "Zabawka przeznaczona do użytku przez dzieci do 36 miesiąca życia musi być zaprojektowana i wyprodukowana w taki sposób, aby można ją było czyścić. W tym celu zabawka z materiału włókienniczego powinna nadawać się do prania, chyba że zawiera mechanizm, który może ulec uszkodzeniu w przypadku namoczenia. Zabawka musi spełniać wymogi bezpieczeństwa również po wyczyszczeniu zgodnie z niniejszym punktem i instrukcją producenta.

W przypadku zabawek pluszowych oznacza to, że muszą one nadawać się do prania i po umyciu nadal spełniać wszystkie wymogi.

Etykiety do prania mogą być dostarczane w przypadkach, gdy wymagana jest szczególna ostrożność.

 

Kiedy należy wydrukować adres importera?

Zasadniczo wszystkie zabawki importowane do UE muszą zawierać adres importera i producenta. Istnieją jednak pewne odstępstwa:

 1. Nazwa własna lub znak towarowy

  Za producenta uważa się podmiot importujący zabawki do UE, który wprowadza zabawkę do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym. Należy wydrukować jedynie adres importera oraz należy pamiętać, że w takich przypadkach importer ponosi pełne obowiązki producenta.

   

 2. Modyfikacja zabawki

  Importer, który modyfikuje zabawkę (w taki sposób, że może to mieć wpływ na zgodność z normami), jest uważany za producenta i należy wydrukować jedynie adres importera. Należy pamiętać, że w takim przypadku importer ponosi pełną odpowiedzialność podobnie jak producent.

   

 3. Producent UE produkujący poza UE

  Producent mający siedzibę w UE, ale produkujący towary poza jej granicami, jest uważany za producenta, który wprowadza zabawki na rynek UE, nawet jeśli faktyczny import jest dokonywany przez inną firmę. W tym przypadku wystarczy podać jedynie adres producenta.

   

 4. Jeżeli producent znajduje się na terytorium UE

Firma z siedzibą w UE prezentuje się jako producent (umieszczając swój znak towarowy, adres itp. na produkcie), chociaż produkty są wytwarzane poza UE. W tym przypadku za producenta, który wprowadza zabawki na rynek UE, uważa się tę firmę, nawet jeśli faktyczny import jest dokonywany przez inny podmiot. W tym przypadku nie ma importera w rozumieniu definicji importera i wystarczy podać jedynie adres producenta.

 

Czy kolczaste lub włochata piłka jest klasyfikowana jako zabawka dla dzieci powyżej lub poniżej trzeciego roku życia?

Kolczaste lub włochate piłki to wyciskane piłki wykonane z termoplastycznej gumy (bez wypełnienia). Władze UE zdecydowały się zaklasyfikować proste zabawki tego typu pozbawione sznurka jako odpowiednie dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, ponieważ twierdzą, że możliwe są tylko proste manipulacje (łapanie i rzucanie). Dotyczy to również zabawek, które wyglądają jak pluszowe lub łóżeczkowe, ale są wykonane z tego samego włoskowatego termoplastycznego materiału. Ponieważ jednak małe kawałki materiału mogą zostać oderwane, zabawki te są zakazane w UE. Oficjalny dokument zawierający wytyczne UE nie został jeszcze opublikowany.

Piłki kolczaste typu yoyo (do zabawki dołączony jest sznurek umożliwiający odbijanie lub zawijanie piłki) są przeznaczone dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Do odbijania i zwijania piłek potrzebne są rozwinięte umiejętności ruchowe.

 

TESTOWANIE ZABAWEK

SGS Polska oferuje szereg usług dotyczących badania zabawek, certyfikacji zabawek oraz doradztwa w zakresie zgodności z dyrektywą zabawkową 2009/48/WE, normą europejską EN 71, REACH czy RoHS. Dowiedz się więcej o usługach SGS w zakresie badania zabawek.

Zainteresowanych usługami w zakresie badania zabawek prosimy o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji:

Tomasz Trąd
Business Development Manager
Consumer and Retail
t: +48 22 329 22 42