Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Dołącz do nas, aby odkryć, w jaki sposób technologia sztucznej inteligencji (AI) może być wykorzystana do skanowania rekordów z setek źródeł w celu dostarczenia informacji, które doprowadzą do bardziej skutecznego podejścia w zarządzaniu bezpieczeństwem żywności.

Artificial Intelligence

Większość danych dotyczących bezpieczeństwa żywności generowanych online jest nieustrukturyzowana. Każdego dnia tysiące raportów, ostrzeżeń i przypomnień krąży w Internecie, podczas gdy witryny e-commerce, platformy mediów społecznościowych i aplikacje tworzą miliony komentarzy klientów. Pytanie brzmi, w jaki sposób generujemy korzyści z tej ogromnej ilości danych?

Podczas tego webinarium można dowiedzieć się, w jaki sposób technologia sztucznej inteligencji (AI) może skanować rekordy odwołań z setek źródeł, w różnych językach, a następnie skorelować te dane z informacjami o produkcie i informacjami zwrotnymi od konsumentów, aby dostarczyć informacji, które doprowadzą do bardziej skutecznego podejścia do zarządzania bezpieczeństwem żywności. Zapewnimy przegląd najnowszych możliwości technologicznych w zakresie sztucznej inteligencji, aby zobaczyć, w jaki sposób obsługują one analitykę danych na dużą skalę. Uczestnicy webinarium dowiedzą się również, w jaki sposób SGS Digicomply wykorzystuje sztuczną inteligencję do przekształcania niestrukturalnych danych w praktyczną wiedzę.

W trakcie webinarium omówimy następujące zagadnienia:

• Trendy i fakty związane z wycofaniem żywności w 2018 r
• Czego możemy się dowiedzieć od konsumentów?
• AI - tło, podstawowe techniki przetwarzania tekstu, poznanie klasyfikacji NLE, NER, ML i analizy nastrojów
• Łączenie danych z różnych źródeł w celu identyfikacji wzorców i pojawiających się zagrożeń:
    - Charakteryzowanie ryzyka
    - Ustanawianie procedur monitorowania sygnałów, które wyzwalają nowe zagrożenia

Wycofanie następuje, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że żywność może spowodować chorobę u konsumenta. Informacje te mogą pochodzić z raportu konsumenckiego, który może zawierać informacje pochodzące z oficjalnej skargi jak również komentarze w mediach społecznościowych. Producenci żywności lub dystrybutorzy żywności mogą wówczas rozpocząć wycofanie żywności z rynku. W niektórych przypadkach wycofania mogą zażądać agencje rządowe. Organy te będą monitorować kwestie za pomocą systemów, takich jak europejski system RASFF, który zapewnia swobodny przepływ informacji, umożliwiając szybkie wycofywanie w przypadku wykrycia zagrożenia dla zdrowia publicznego w łańcuchu żywnościowym. W 2017 r. RASFF zarządzał ponad 3500 powiadomieniami.

Najczęstsze przyczyny wycofywania żywności to:
• Wykrycie/detekcja organizmów chorobotwórczych w produktach spożywczych
• Niewłaściwe oznakowanie lub niewłaściwe znakowanie żywności. Na przykład, żywność może zawierać alergen, taki jak orzechy lub jajka, które nie pojawiają się jako składnik na etykiecie
• Fałszowanie żywności

Odbiorcy docelowi:
Webinarium skierowane jest do wszystkich specjalistów ds. Bezpieczeństwa żywności i jakości w celu wykorzystania najnowszych technologii do zarządzania bezpieczeństwem żywności.

Prelegenci:
Nicola Colombo - Global Head of SGS Digicomply
Jakub Janostic - SGS Digicomply Data Science Team

Język: angielski
Koszt: bezpłatne

Termin: 27 listopada 2018 r.
Sesja nr 1: godz. 9:00 - ZAREJESTRUJ SIĘ
Sesja nr 2: godz. 17:00 - ZAREJESTRUJ SIĘ


Nie możesz uczestniczyć w sesji na żywo? Zarejestruj się teraz i otrzymaj bezpłatne nagranie po wydarzeniu.

Jako dostawca rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa żywności, jakości i zrównoważonego rozwoju regularnie organizujemy webinaria dotyczące żywności, aby zapewnić aktualność wiedzy o branży.
Aby uzyskać dostęp do archiwalnych wydarzeń kliknij TUTAJ.