Czego szukasz?

Wiązary drewniane - prefabrykowane elementy konstrukcyjne łączone płytkami kolczastymi wg PN-EN 14250

09 Jun 2019

Prefabrykacja elementów konstrukcyjnych budynków i budowli jest powszechna we współczesnym budownictwie. Zastosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych przynosi wiele korzyści w zakresie projektowania obiektów architektonicznych, a także oszczędność czasu i większe bezpieczeństwo montażu. Konstrukcje tego typu to wyrób budowlany, co niesie ze sobą konieczność spełnienia odpowiednich obowiązków prawnych przy ich produkcji.

Drewniane konstrukcje dachowe łączone na płytki kolczaste są produkowane w kontrolowanych warunkach na liniach produkcyjnych, a następnie jako gotowe elementy dostarczane na plac budowy. Dzięki temu ich wytwarzanie jest niezależne od czynników pogodowych, a na budowie wykonywany jest wyłącznie montaż przez wyspecjalizowane ekipy.

Wiązary kratowe są alternatywą dla więźby tradycyjnej. Mogą również zastąpić konstrukcje: stalowe, żelbetowe, drewno klejone. Zastosowanie tej technologii pozwala na mniejsze zużycie drewna o średnio 20-30% i o 50% krótszy czas montażu w stosunku do klasycznych więźb dachowych. Właściwości użytkowe wiązarów kratownicowych pozwalają na wykonywanie również konstrukcji szkieletowych, wielko kubaturowych obiektów użyteczności publicznej i gospodarczych.

Korzyści wynikające z zastosowania prefabrykowanych więźb dachowych to między innymi:

  • Duża rozpiętość wiązarów – do 30 m bez podpór pośrednich;
  • Eliminowanie słupów podporowych;
  • Pas dolny wiązara pełni jednocześnie funkcję stropu;
  • Możliwość łatwej optymalizacji kształtu i powierzchni dachy, a tam samym całej budowli;
  • Dowolne kształtowanie połaci dachowej,
  • Mniejszy ciężar konstrukcji dachowej,
  • Niezawodność statyczna,
  • Szybki montaż, a przez to obniżenie kosztów robocizny;
  • Zastosowanie mniejszej ilości drewna, a przez to obniżenie kosztów całej konstrukcji;
  • Precyzja projektu i planowanie produkcji prefabrykowanych więźb dachowych w kontrolowanych warunkach fabrycznych dają gwarancję jakości i bezpieczeństwa;
  • Powtarzalność elementów dzięki zastosowaniu szablonów i pras;
  • Stabilność konstrukcji dzięki zastosowaniu sortowanej tarcicy konstrukcyjnej o określonym poziomie wilgotności;
  • Idealna płaszczyzna dachu z prefabrykowanych elementów przyspiesza montaż pokrycia i pozwala na dokładność wykonania;
  • Produkt przyjazny dla środowiska.

Prefabrykowane więźby dachowe produkuje się wyłącznie z sortowanego wytrzymałościowo litego drewna konstrukcyjnego (najczęściej drewna gatunków iglastych klasy C18 i C24). Drewno konstrukcyjne zastosowane do produkcji może być szorstkie lub czterostronnie strugane, suche lub wilgotne. Więcej na temat drewna konstrukcyjnego można przeczytać TUTAJ

W kratownicach drewnianych płytki kolczaste są elementem łączenia elementów drewna litego wchodzących w skład konstrukcji. Łączy się je na trwale za pomocą pras o dużym nacisku, co gwarantuje dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości, a także minimalizuje naprężenia, często występujące przy połączeniach gwoździowych i klejonych.

Prefabrykowane elementy konstrukcyjne umożliwiają konstrukcję różnych typów dachów, ścian i stropów. W tej technologii możliwe jest projektowanie, produkcja i montaż obiektów o różnych funkcjach i przeznaczeniu.

Konstrukcje drewniane z prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych łączonych płytkami kolczastymi to wyrób budowlany

W związku z dużym znaczeniem drewnianych konstrukcji dachowych oraz ścian wyprodukowanych w technologii prefabrykacji dla jakości i właściwości użytkowych obiektów budowlanych zostały one uznane za wyrób budowlany. Niesie to ze sobą konieczność spełnienia odpowiednich obowiązków prawnych przy ich produkcji. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego Dyrektywę Rady 89/106/EWG, jedynie wyroby budowlane spełniające te wymagania mogą być wprowadzane do obrotu. Producenci, importerzy czy dystrybutorzy odpowiadają za jakość wyrobów w zakresie ich zgodności z regulacjami prawnymi i normatywnymi, w tym za:

  • ich właściwe oznakowanie (znak CE),
  • sporządzenie Deklaracji Właściwości Użytkowych (DoP),
  • zgodność deklarowanych właściwości tych wyrobów,
  • zgodność płytek kolczastych z normą EN 14545.

Konstrukcje drewniane z prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych łączonych płytkami kolczastymi (w tym wiązarów dachowych) – zapewnienie jakości

W celu standaryzacji europejskich wymagań dla poszczególnych rodzajów prefabrykatów wprowadzano przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) normę (PN-EN 14250), która została zharmonizowana z dyrektywą dotyczącą wyrobów budowlanych. Norma ta przewiduje zastosowanie m.in. systemu ocen i weryfikacji stałości właściwości użytkowych (AVoC): 2+.

W zakresie systemu oceny i weryfikacji stałości użytkowych 2+ producent konstrukcji drewnianych z prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych łączonych płytkami kolczastymi zobowiązany jest do:

  • ustalenia typu wyrobu na podstawie badań typu,
  • prowadzenia Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP),
  • prowadzenia badań próbek zgodnie z ustalonym planem badań.

W systemie tym konieczny jest udział notyfikowanej jednostki certyfikującej, która przeprowadza ocenę zakładowej kontroli ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną [hEN].

SGS Polska to jednostka notyfikowana. W czym możemy pomóc?

SGS Polska posiada status Notified Body No. 2525, który uprawnia do udzielania certyfikatów w systemie oceny i weryfikacji stałości użytkowych 2+ w zakresie prefabrykowanych konstrukcji dachowych. Pełny zakres dostępny jest w PROGRAMIE CERTYFIKACJI.

Certyfikat zgodności zakładowej kontroli produkcji wydawany jest bezterminowo i pozostaje ważny, dopóki wymagania zharmonizowanej specyfikacji technicznej, warunki produkcji lub system zakładowej kontroli produkcji nie ulegną istotnym zmianom. Nadzór nad wydanym certyfikatem odbywa się jeden raz w roku.

Więcej informacji na temat certyfikacji wyrobów budowlanych oraz usług SGS Polska w tym zakresie znajda Państwo na TEJ STRONIE.

Zapraszamy do kontaktu z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty w tym zakresie.

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska