Czego szukasz?

Proste rozwiązania dla bezpieczniejszych placów budowy

15 Dec 2020
World Map Showing Connections 1600px

Place budowy opierają się w większości na pracownikach kontraktowych. Na polskich placach budowy nawet 80% robotników to pracownicy kontraktowi. Mogą oni wykazywać się elastycznością, ale stwarzają również problemy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Jakie są najlepsze sposoby na stworzenie przez firmę budowlaną bezpieczniejszego środowiska pracy?

Zależność branży budowlanej od pracowników kontraktowych stwarza poważny problem przy tworzeniu spójnej polityki bezpieczeństwa. Każdy pracownik kontraktowy wnosi na budowę własną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, szkolenia i doświadczenie. Nie zawsze pokrywa się to doświadczeniem innych pracowników z polityką firmy budowlanej. W takim przypadku zarządzanie bezpieczeństwem w miejscu pracy może okazać się trudne.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest wdrożenie programu bezpieczeństwa dla pracowników kontraktowych. Zgodnie z takim programem, pracownik kontraktowy musi się wykazać kwalifikacjami w zakresie standardów bezpieczeństwa, zanim zostanie zatrudniony. Program dostarcza również firmie budowlanej mechanizm monitorowania i zarządzania bezpieczeństwem. Zapewni on, że pracownicy kontraktowy są odpowiednio wyposażeni i przeszkoleni w zakresie ograniczania ryzyka na budowie, co jest kluczowym elementem każdego bezpiecznego środowiska pracy i ma krytyczne znaczenie w projektach budowlanych.

Oto kilka innych prostych praktyk, które firma budowlana może wprowadzić w celu stworzenia bezpieczniejszych miejsc pracy.


Szkolenie

Jednym z najbardziej skutecznych narzędzi w branży budowlanej jest szkolenie wprowadzające. Daje ono organizacji możliwość przedstawienia swoich oczekiwań dotyczących zachowania na budowie i bezpieczeństwa. Dodatkowo daje pewność, że pracownicy są odpowiednio przygotowani do bezpiecznej pracy w warunkach, w których zostali zatrudnieni oraz są świadomi jak ważne jest bezpieczeństwo dla firmy budowlanej, która ich zatrudnia. Szkolenie skutecznie i efektywnie przygotowuje robotników do bezpiecznej obsługi maszyn i pomaga im zrozumieć, jak ograniczyć specyficzne zagrożenia w miejscu pracy.

Szkolenie wprowadzające musi pozostawać w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa i wymogami zakładu, w tym z polityką bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Powinno ono być regularnie aktualizowane w drodze szkoleń obejmujących aktualizacje i spostrzeżenia uzyskane na podstawie incydentów i audytów bezpieczeństwa.  Dzięki temu, szkolenia dla pracowników kontraktowych zawierają najnowsze informacje dotyczące przepisów oraz działań naprawczych/ prewencyjnych.


Kontrakty i procesy rozliczania należności

Kontrakt to dokument, w którym można jasno określić oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Kontrakt musi zawierać odpowiednie wymogi lokalne i krajowe oraz wszelkie specyficzne dla danego przedsiębiorstwa wymogi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Może on również zawierać wymagania dotyczące wstępnej kwalifikacji wykonawców.

Niektóre przedsiębiorstwa wprowadzają również dodatkowy poziom ochrony poprzez powiązanie wyników w zakresie zachowania bezpieczeństwa z procesem rozliczania należności. Stanowi to motywację dla pracowników kontraktowych do przestrzegania ustalonych wcześniej zasad BHP. Proces ten może być kontrolowany przez przedsiębiorstwo lub podmiot zewnętrzny, przy czym to pracownik jest zobowiązany wykazać, że zachował zadowalający poziom bezpieczeństwa.

Podmioty zewnętrzne mogą pomóc na kilka sposobów, w tym koordynując dokumentację, zapewniając wytyczne dotyczące odpowiednich przepisów BHP oraz kontrolę dostępu do wyznaczonych obszarów.


Kluczowe wskaźniki efektywności bezpieczeństwa pracowników kontraktowych

Monitorowanie zapisów dotyczących bezpieczeństwa pracowników kontraktowych wymaga ustanowienia i śledzenia kluczowych wskaźników efektywności (KPI). Dzięki nim organizacja i pracownik mogą zapoznać się z dokładnymi statystykami dotyczącymi liczby incydentów związanych z bezpieczeństwem oraz odsetka czasu straconego w wyniku naruszenia polityki BHP.

Wskaźniki BHP mogą być wykorzystywane do podnoszenia świadomości na temat właściwej kultury bezpieczeństwa. Z kolei, może to motywować pracowników do doskonalenia swoich działań. Ponadto, mogą też być wykorzystywane podczas regularnych spotkań do omawiania incydentów, przyczyn źródłowych i możliwych działań naprawczych. Ponadto dane te są ważne dla wspierania ciągłego doskonalenia we wszystkich aspektach bezpieczeństwa i higieny pracy.


Audyty i oceny po zakończeniu projektu

Przedsiębiorstwa budowlane powinny przeprowadzać okresowe kontrole na miejscu budowy i obchody przez cały czas trwania procesu budowy. Poza tymi danymi dotyczącymi konkretnego okresu, coroczny audyt systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zapewni przegląd wyników pracowników kontraktowych w zakresie bezpieczeństwa.

Kiedy firma uruchomi zaawansowany program bezpieczeństwa pracowników kontraktowych, może wykroczyć poza prostą kwalifikację wstępną i monitorowanie, włączając działania z zakresu bezpieczeństwa do ocen po zakończeniu projektu i rozmów końcowych.

Należy również pamiętać, że firmy budowlane często polegają na tych samych wykonawcach przy każdym projekcie. Daje to okazję do lepszej oceny wyników i daje im szansę na współpracę w zakresie lepszego zarządzania podwykonawcami. Należy zawsze zwracać uwagę na to, co się stało i dlaczego, aby stale podnosić stopień przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez wykonawców i podwykonawców.

Dane zebrane podczas audytów bezpieczeństwa wykonawców i ocen po zakończeniu projektu mogą być również udostępniane w ramach łańcucha dostaw w celu poszerzenia wiedzy podmiotu na temat BHP i poprawy zarządzania.


Technologia i wsparcie zewnętrzne

Jednym z ważniejszych trendów w zakresie bezpieczeństwa wykonawców jest wykorzystanie technologii. Gromadzenie, sprawdzanie i kontrolowanie wskaźników bezpieczeństwa i higieny pracy obejmujących wykonawców może być trudne. Rozwiązania technologicznie znacznie uproszczą ten proces.

Zewnętrzni dostawcy stosują zaawansowane techniki analityczne do analizy tych danych. Uzyskane przez nich informacje można wykorzystać do wsparcia operatorów we wprowadzaniu ustandaryzowanych metod w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym prekwalifikacji, tak aby mogli oni wybrać odpowiedniego wykonawcę dla danego zadania.


Korzyści

Przyjęcie tego proaktywnego podejścia do bezpieczeństwa w miejscu pracy wiąże się z wieloma korzyściami. Po pierwsze, tworzy ono środowisko, w którym zagrożenia są identyfikowane i rozwiązywane zanim przekształcą się w wypadki. Zmniejszy to liczbę urazów pracowników i zwiększy świadomość polityki BHP oraz produktywność zakładu.

Po drugie, zapewnia ono ramy, dzięki którym organizacja może koordynować wszystkie aspekty swojej polityki bezpieczeństwa i higieny pracy. Proces ten można wzmocnić wprowadzając system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, taki jak ISO 45001, który uwzględnia wykonawców w planie bezpieczeństwa i pozwala na opracowanie, wdrożenie i weryfikację udoskonalonych planów bezpieczeństwa. Dzięki takiemu podejściu plac budowy będzie bezpieczny i prowadzony w pełnej zgodności z odpowiednimi przepisami, co pomoże firmie uniknąć wysokich kar związanych z naruszeniami. Jednocześnie chroni ono i wzmacnia reputację podmiotu wśród interesariuszy.

Wreszcie, dzięki wykorzystaniu fachowego doradztwa i wdrożeniu zaleceń dotyczących przyszłego utrzymania bezpieczeństwa, program bezpieczeństwa dla wykonawców może znacząco przyczynić się do stworzenia długofalowej kultury BHP.


SGS oferuje kompleksowy zakres usług, które wspierają bezpieczeństwo na placach budowy.

Posiadamy doświadczenie branżowe i prawne niezbędne do wspierania firm w doskonaleniu ich polityki bezpieczeństwa i higieny pracy. Nasze usługi obejmują:

  • ocena projektów technicznych i nadzory budowlane, nadzory inwestorskie;
  • certyfikację systemów zarządzania wg ISO 45001;
  • pomiary i badania na stanowiskach pracy;
  • szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, oceny ryzyka, wytycznych dla przepisów BHP;
  • a także dedykowane kursy szkoleniowe dla kierowników budów, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na budowie i zapewnienie spełnienia odpowiednich przepisów.

Dowiedz się więcej na temat usług SGS w zakresie ISO 45001.

Zapisz się na szkolenie dotyczące ISO 45001.

Tu możesz pobrać artykuł w wersji PDF

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska