Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Czy wiecie, że święto 3 maja to nie tylko Dzień Konstytucji, a również Światowy Dzień Słońca? Gwiazda ta jest jednym z najważniejszych źródeł energetycznych, jakie posiada Ziemia. Wg naukowców ilość promieni słonecznych w godzinę docierających na powierzchnię Ziemi, może zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię. W czasach, kiedy borykamy się ze złej jakości powietrzem, którego jedną z przyczyn jest wytwarzanie energii poprzez spalanie paliw kopalnych, to właśnie energia pozyskana z promieniowania słonecznego wpłynąć może na poprawę warunków naszego życia.

sunset

W ostatnim czasie fotowoltaika to nie tylko tani sposób pozyskiwania energii, ale przede wszystkim technologia sprzyjająca ochronie środowiska. Dzięki zastosowaniu promieni słonecznych przyczyniamy się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, ale również, stosując urządzenia solarne, zmniejszamy ilość odpadów w postaci baterii. Dodatkowym atutem środowiskowym jest to, że do prawidłowego funkcjonowania instalacji PV nie jest potrzeba woda, a w czasach deficytu wody jest niezmiernie ważne.

 

Fotowoltaika na świecie

Historia fotowoltaiki na świecie rozpoczęła się ponad 50 lat temu. Niestety, w tamtych czasach koszt pozyskania energii był bardzo wysoki i nieopłacalny. Wraz z rozwojem technologii moduły fotowoltaiczne stały się coraz bardziej wydajne, a zarazem bardziej powszechne i przynoszące olbrzymie korzyści finansowe oraz środowiskowe.

Wśród państw uzyskujących najwięcej mocy ze słońca są m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny czy Niemcy. Natomiast największa farma fotowoltaiczna znajduje się w Indiach w Radżastanie i zajmuje powierzchnię 57 km2, a jej moc to nieco ponad 2 GW.

 

Fotowotaika w Polsce

W ostatnim czasie nastąpił bardzo dynamiczny wzrost instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. W sektorze OZE fotowoltaika zajmuje drugie miejsce z udziałem 33%. W Polsce również posiadamy farmy fotowoltaiczne, największe to: Elektrownia PV Choszczno I o mocy 6 MW, Elektrownia PV Jaworzno o mocy 5 MW oraz Elektrownia PV Czernikowo koło Torunia o mocy 3,77 MW. W pierwszej połowie 2021 roku jest planowane uruchomienie elektrowni PV w Witnicy, której projektowana moc to 65 MW. 

 

Plusy i minusy pozyskiwania energii elektrycznej z fotowoltaiki

Największym plusem jest niemalże zerowy koszt pozyskiwania energii. Oczywiście każdy z nas zada sobie pytanie, po jakim czasie zwróci się nakład inwestycyjny związany z całą instalacją. Dla mnie jednak najważniejsza jednak stała się kwestia, czy rzeczywiście w ciągu roku moja instalacja będzie w stanie wyprodukować odpowiedni uzysk energii. Niestety, na uzysk energii oprócz samej technologii wpływ mają warunki pogodowe, nad którymi nie mamy kontroli. Najlepsze warunki uzysku są przy dużym nasłonecznieniu, ale przy stosunkowo niskich temperaturach. W miesiącach letnich mimo stosunkowo dużego nasłonecznienia, efektywność ogniw spada z uwagi na zbyt wysokie temperatury. Należy również pamiętać, że w naszych warunkach klimatycznych zalecana jest konserwacja paneli przynajmniej raz w roku. Obecnie na rynku jest bardzo dużo firm oferujących wykonanie instalacji, a ich oferty różnią się od siebie istotnie nie tylko cenowo, ale także zakresem usług oraz okresem i zakresem gwarancji. 

Z okazji Dnia Słońca życzę Państwu w imieniu Zespołu SGS Polska udanej majówki – oby była słoneczna.

 

Aleksandra Nowak, główny ekspert ds. projektów środowiskowych w SGS Polska