Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Kawa jest drugim po wodzie najpopularniejszym napojem na świecie. Nic więc dziwnego, że przemysł kawowy jest dużą częścią rynku, którego globalna wartość wynosi obecnie 465,9 miliardów dolarów.

Ziarna kawy

Jak w przypadku wielu innych dużych branż, korzyści ekonomiczne płynące z przemysłu kawowego doprowadziły do tego, że nieuczciwi producenci coraz częściej próbują oszukiwać konsumentów.

Dlaczego rośnie liczba oszustw związanych z kawą? W jaki sposób SGS może pomóc globalnym firmom w wykryciu oszustw związanych z kawą i zapobieganiu im?

 

Na czym polega ten problem?

Zidentyfikowano łącznie około 124 gatunków kawy, ale zazwyczaj dzieli się je na dwie kategorie: Arabica i Robusta.

Arabica uważana jest za kawę wyższej jakości i jednocześnie jest ona trudniejsza w uprawie. Ze względu na jej bardziej przyjemny smak i powszechną dobrą reputację, konsumenci są skłonni zapłacić za nią około 20-25% więcej niż za Robustę. Oznacza to, że producenci Arabiki szybko zaczęli oznaczać swoje produkty jako "100% Arabica", odróżniając je od odpowiedników Robusty i uzasadniając ich wyższą cenę.

Robusta ma bardziej gorzki smak i jest uważana za kawę gorszej jakości – jest mniej popularna, choć jest łatwiejsza w uprawie, daje wyższe plony i jest bardziej odporna na szkodniki, choroby i trudne warunki klimatyczne.

Niestety, korzyści ekonomiczne wynikające ze sprzedaży Arabiki w porównaniu z Robustą otworzyły drzwi dla oszustw związanych z kawą.

Sformułowanie "100% Arabica" samo w sobie nie świadczy o jakości kawy - jest to po prostu stwierdzenie, że jej zawartość stanowią ziarna Arabiki a nie Robusty. Twierdzenia te są jednak często niedokładne.

Badania przeprowadzone w 2018 roku w Wielkiej Brytanii przez Quadram Institute wykazały, że 10% kaw oznaczonych jako "100% Arabica" zawierało znaczne ilości Robusty. Badacze przetestowali kawy z 60 różnych palarni z 11 głównych regionów produkcji kawy na świecie, odkrywając ponad 1% Robusty w ośmiu kawach i "znaczący" poziom Robusty w sześciu kawach.

Może się wydawać, że jeden procent to nie jest zbyt wiele. Jednak jest to ogólnie uznawany punkt graniczny pomiędzy śladowym (i przypadkowym) zanieczyszczeniem, a poziomem, który wskazuje na celowe oszustwo. Po zapoznaniu się z tymi wynikami, Instytut szacuje, że od 5 do 20% wszystkich kaw "100% Arabica" będzie w rzeczywistości oszustwem - innymi słowy, że będzie zawierać Robustę.

 

Jak można zapobiegać oszustwom związanym z kawą?

Odróżnienie kawy Arabica od Robusty nie jest łatwym zadaniem. Ziarna Arabiki są wyraźnie większe od ziaren Robusty, ale po wypaleniu i zmieleniu ziaren, same obserwacje wzrokowe są mało przydatne.

Istnieje szereg technik analitycznych, które można wykorzystać do określenia różnic między Arabiką a Robustą. Na przykład techniki wibracyjne, takie jak spektroskopia w średniej i bliskiej podczerwieni (MIRS) – mogą one zapewnić bezpośrednie, nieniszczące i szybkie pomiary.

Niestety, dostarczają one również nakładających się sygnałów, co oznacza, że muszą być stosowane w połączeniu z wielowymiarowymi narzędziami chemometrycznymi. Chemometria, opisywana jako "sztuka wydobywania istotnych chemicznie informacji z danych uzyskanych podczas eksperymentów", jest podstawą chemii i statystyki wielowymiarowej. Pozwala ona na dokładną kwantyfikację w obliczu zakłóceń, dzięki czemu doskonale nadaje się do tego zadania.

Ale nie jest to jedyna możliwość. Jako SGS opracowaliśmy własne, innowacyjne podejście, pozwalające organizacjom na łatwe i szybkie zrozumienie fizycznego składu kawy.

 

Jak SGS pomaga zidentyfikować oszustwa związane z kawą i im zapobiegać?

Opracowaliśmy nowy, innowacyjny test oparty na DNA, który pozwala odróżnić i określić ilość Coffea arabica i Coffea canephora (tj. Robusta).

 

Test ten obejmuje:

  • Specyficzną metodę ekstrakcji DNA zwalidowaną wewnętrznie,
  • Zaawansowaną analizę fragmentów, która rozróżnia gatunki i ujawnia ich względną ilość w próbce.

Nasz test wykrywa zanieczyszczenia już od 1%, co jest zgodne z wyżej wymienionymi poziomami progowymi.

 

Test jest odpowiedni dla następujących próbek kawy:

  • Zielonych ziaren
  • Ziaren palonych
  • Ziaren palonych i mielonych
  • Kapsułek lub strączków

 

Oszustwo kawowe to już przeszłość

Można być zaskoczonym tym, jak powszechne są obecnie oszustwa związane z kawą. Nie oznacza to jednak, że Twoja firma musi ponosić konsekwencje nieświadomego prowadzenia interesów z nieuczciwymi uczestnikami rynku.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i wiedzy wiodących w branży ekspertów, możesz pewnie i szybko zidentyfikować skład swojej kawy. Pozwoli Ci to udowodnić, że Twoje stwierdzenia dotyczące rodzaju sprzedawanej kawy są wiarygodne.

Aby dowiedzieć się więcej na temat badań kawy w SGS, skontaktuj się z nami już dziś.