Czego szukasz?

Osoby z niepełnosprawnościami - niewykorzystany potencjał na rynku pracy

24 Jan 2022
osoby z niepelnosprawnosciami w pracy

W 2021 roku ponad 70% osób z niepełnosprawnościami (w skrócie: OzN) w wieku produkcyjnym pozostawało bez zatrudnienia. Zaledwie 30% pracodawców w Polsce wyraziło chęć zatrudniania osób z orzeczoną niepełnosprawnością w swojej firmie.

W tych 30% znajduje się firma SGS Polska, która zatrudnia osoby z orzeczoną niepełnosprawnością i zyskała dzięki temu dobrze wykwalifikowanych pracowników.

- Jesteśmy międzynarodowym przedsiębiorstwem - w naszych biurach i laboratoriach, zlokalizowanych na całym świecie, zatrudnionych jest ponad 96 tysięcy pracowników. Wśród nich, w polskich oddziałach, pracują także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Na rynku pracy wciąż dominuje stereotyp dotyczący kwalifikacji wydajności pracowników z niepełnosprawnościami. Firma SGS, zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami, stara się to zmienić i dać im szansę zawodowego rozwoju. Dodatkowo współpraca z osobami z orzeczoną niepełnosprawnością jest cennym doświadczeniem dla naszego zespołu. - mówi Grzegorz Urbanowicz, Dyrektor Zarządzający SGS Polska.

Podstawowym aktem prawnym, który reguluje prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika w tym zakresie, jest Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zobowiązuje ona pracodawców do zatrudniania minimum 6% osób z niepełnosprawnościami. Mimo ustawowego obowiązku warunki dostępu do rynku pracy nadal stanowią jedno z głównych wyzwań dla OzN.

osoby z niepelnosprawnosciami dane

Osoby z niepełnosprawnościami na współczesnym rynku pracy - na czym polega praca w naszej firmie?

Osoby z niepełnosprawnościami zatrudniane są na umowach o pracę w formie telepracy. W dobie pandemii jest to rozwiązanie bardzo korzystne zarówno dla pracodawcy, który nie ma konieczności przystosowania miejsca pracy, jak i pracownika, który często z powodu swojej niepełnosprawności nie mógłby wykonywać pracy stacjonarnie. Dodatkowo praca zdalna sprawia, że nie ma ograniczeń terytorialnych; pracownik jest wyszukiwany w całej Polsce, a umowa zawierana jest na odległość.

Ogromnym ułatwieniem dla zatrudniającego jest także pomoc w procesie samego przygotowania pracownika do zatrudnienia, czyli np. organizacja szkoleń BHP, badań wstępnych, badań lekarzy specjalistów, dostarczenie systemów do pracy zdalnej czy też wsparcie w procesie onboardingu.

Poziom wiedzy oraz zaangażowania w wykonywaną pracę osób z niepełnosprawnościami, zatrudnionych w naszej firmie, jest dowodem na to, że nie warto opierać się na stereotypach. - mówi dyrektor branży Connectivity&Products w SGS Polska Paweł Zając.

W przypadku zatrudniania osób z niepełnosprawnościami korzyści są podwójne. OzN mają dostęp do pracy w dogodnych warunkach oraz możliwość rozwoju zawodowego, a firmy mają oddanych i pełnych determinacji pracowników. Uzyskują także korzyści ekonomiczne oraz podatkowe. Należą do nich m.in.:

  • obniżenie obowiązkowej wpłaty na PFRON;
  • dofinansowanie do wynagrodzeń osób z orzeczoną niepełnosprawnością;
  • zwrot kosztów wyposażenia miejsca pracy.

Pracodawcy, którzy włączają osoby z niepełnosprawnościami do swoich zespołów pracowniczych, są bardziej konkurencyjni w swojej branży i przyciągają więcej potencjalnych klientów. Dodatkowo dla przedsiębiorstwa jest to szansa na zrównoważony rozwój w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Firma SGS Polska zatrudniając OzN prowadzi odpowiedzialny biznes, pokazuje, że jest wrażliwa na nierówności i stara się im przeciwdziałać. Jako światowy wzorzec w dziedzinie rzetelności i jakości potrafi w każdym pracowniku dostrzec potencjał.

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska