Czego szukasz?

Co powinna zawierać etykieta produktu spożywczego?

19 May 2022
co powinna zawierac etykieta produktu spozywczego

Jednym z podstawowych wyzwań, przed jakim stają producenci żywności jest zapewnienie dostępu do prawidłowej informacji na temat swoich wyrobów i przekazanie jej konsumentom. Miejscem, w którym producent prezentuje informacje o produkcie konsumentowi, jest etykieta. Przepisy dokładnie regulują kwestię, co powinna zawierać etykieta produktów spożywczych. Jak przygotować poprawną etykietę środka spożywczego i jakie dane na niej umieścić? Dowiecie się z lektury tego artykułu.

Obowiązkowe informacje na temat żywności

Punktem wyjścia dla stworzenia prawidłowej etykiety jest Artykuł 9 Rozporządzenia (UE) nr 1169/2011. Wymienione są w nim wszystkie elementy, które producent powinien umieścić na swoim produkcie spożywczym. Są to:

 

  • nazwa żywności; 
  • wykaz składników;
  • wszelkie składniki lub substancje pomocnicze w przetwórstwie, powodujące alergie lub reakcje nietolerancji;
  • ilość określonych składników lub kategorii składników;
  • ilość netto żywności;
  • data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia;
  • specjalne warunki przechowywania lub warunki użycia;
  • nazwa lub firma i adres podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo spożywcze;
  • kraj lub miejsce pochodzenia w przypadku przewidzianym w art. 26;
  • instrukcja użycia;
  • w odniesieniu do napojów o zawartości alkoholu większej niż 1,2% objętościowo rzeczywista zawartość objętościowa alkoholu;
  • informacja o wartości odżywczej.

Wszystkie te dane powinny być wystarczająco jasne, czytelne i przedstawione w języku zrozumiałym dla konsumenta. Minimalna wielkość czcionki powinna natomiast wynosić 1,2 mm. Zapisy prezentowane na etykiecie nie mogą także wprowadzać konsumenta w błąd co do rzeczywistej charakterystyki produktu.

Wyjątki od obowiązku deklaracji niektórych informacji

Warto wiedzieć, że nie zawsze zamieszczanie wszystkich danych na etykiecie jest obowiązkowe. Przykładem są etykiety zbiorcze, gdzie zgodnie z Artykułem 8 Rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 osoba odpowiedzialna musi zamieścić jedynie nazwę opisową, zawartość netto, datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia, warunki przechowywania oraz dane osoby odpowiedzialnej. Podobnym przypadkiem są m.in. opakowania, których największa powierzchnia jest mniejsza, niż 10 cm2. Tutaj wymagane są nazwa żywności, substancje alergenne, zawartość netto oraz data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia.

We wspomnianym Rozporządzeniu przewidziano także odstępstwo dla deklaracji wartości odżywczej na niektórych środkach spożywczych. Taka informacja nie musi być zamieszczona na produktach wymienionych w Załączniku V. Są to m.in. produkty przetworzone zawierające jeden składnik, przyprawy, czy guma do żucia.

Natomiast produkty takie, jak świeże owoce i warzywa, ser, masło, ocet, nie muszą posiadać na swojej etykiecie deklaracji listy składników. Podstawę dla tego odstępstwa stanowi Artykuł 19 wspomnianego Rozporządzenia.

Czy podstawowe informacje w opisie etykiety produktu spożywczego wystarczą?

Niestety, w przypadku etykiet niektórych rodzajów lub kategorii żywności zamieszczenie tylko obowiązkowych informacji nie jest wystarczające. Należy bowiem uzupełnić je o dodatkowe zapisy przedstawione w Załączniku III Rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 odnośnie zawartości niektórych substancji czy sposobu pakowania.

Istnieje także szereg dedykowanych regulacji dla konkretnych kategorii środków spożywczych. Warto zwrócić uwagę na krajowe Rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Przedstawione tam są informacje o etykietowaniu wielu rodzajów produktów, m.in. głęboko mrożonych i odpowiednich dla wegan lub wegetarian.

Niewątpliwie mnogość przepisów i wytycznych, które należy uwzględnić przy tworzeniu etykiety produktu spożywczego, może sprawiać kłopot. Jeśli masz wątpliwości, czy poprawnie znakujesz swój produkt, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów. Udzielimy Ci wsparcia w procesie tworzenia nowej etykiety lub zweryfikujemy poprawność oznakowania Twojego produktu. Zapraszamy do kontaktu!

Kamila Galińska, ekspertka SGS Polska z branży Health & Nutrition

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska