Czego szukasz?

ESG w łańcuchu dostaw – dlaczego teraz?

04 May 2022
main feature Highway from above 684px

Dowiedz się, dlaczego środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG) nigdy nie były ważniejsze w łańcuchach dostaw.

Przy coraz większej kontroli inwestorów i konsumentów, od zarządu i dyrektora generalnego w dół, liderzy muszą zarządzać wpływem swoich kompleksowych łańcuchów dostaw na środowisko i społeczeństwo . W przeciwnym razie będą musieli ponieść poważne konsekwencje finansowe.


CO TO JEST ESG?

ESG to standardy i działania w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i ładu korporacyjnego, według których inwestorzy i konsumenci oceniają odpowiedzialność społeczną i ekologiczną przedsiębiorstwa. ESG jest często włączana do strategii ograniczania ryzyka, zgodności z przepisami oraz inwestycji przedsiębiorstwa i obejmuje szeroki zakres pomiarów i najlepszych praktyk. Na poniższym rysunku przedstawiono podsumowanie niektórych ogólnych możliwości poprawy wyników w zakresie kryteriów ESG.

ŁAŃCUCHY DOSTAW: PIERWSZA LINIA ESG

Ogromny wpływ łańcucha dostaw na środowisko nie powinien być zaskoczeniem. Na przykład sektor transportu generuje 29% emisji gazów cieplarnianych w USA i 14% na całym świecie. Także odpowiedzialność społeczna ma szczególne znaczenie w łańcuchach dostaw ponieważ zatrudniają one około 450 milionów ludzi w każdym zakątku naszej planety. Jeśli dodamy do tego aspekty zaopatrzenia i produkcji w całym łańcuchu dostaw to wpływ mnoży się wykładniczo.


DLACZEGO ESG W ŁAŃCUCHU DOSTAW JEST TERAZ TAK WAŻNE?

Obecnie ESG jest kwestią kluczową, wpływającą na rozwój firmy, wyniki finansowe oraz zdolność do przyciągania i zatrzymywania talentów. Oto dlaczego:

  • 86% globalnych konsumentów oczekuje, że dyrektorzy generalni będą przewodzić w kwestiach społecznych
  • 58% pracowników przy podejmowaniu decyzji o miejscu pracy bierze pod uwagę zobowiązania społeczne i środowiskowe firmy
  • 64% millenialsów nie przyjmie pracy w firmie, która nie stosuje najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju.  Pracownicy są 3 razy bardziej skłonni do pozostania i 1,4 razy bardziej zaangażowani w organizacjach, które uznają za ukierunkowane na te cele.

Duża liczba statystyk, które potwierdzają znaczenie zrównoważonego rozwoju, w połączeniu ze zbiegiem ostatnich wydarzeń, doprowadziły ESG do punktu krytycznego. Z osobna każde z tych wydarzeń było burzą, razem powodują tsunami.


ESG JAKO INWESTYCJA, A NIE KOSZT

Inwestycja, jako nakład pieniędzy na dochód lub zysk, tak naprawdę poświęca część dzisiejszych premii w nadziei na lepsze jutro. ESG pasuje do tej definicji i byłoby dobrze gdyby liderzy skonceptualizowali je tak jak badania i rozwój czy szkolenia pracowników.

Zrównoważony rozwój nie jest tylko zapotrzebowaniem społecznym na bardziej odpowiedzialne zarządzanie, ale inwestycją, która jest unikalna dla każdej firmy, w zależności od jej podstawowych wartości i modelu biznesowego. Na przykład oprogramowanie do planowania tras ORION firmy UPS pozwoliło zaoszczędzić 200 milionów mil i 10 milionów galonów paliwa rocznie – co oszczędza UPS czas i pieniądze na transport oraz zmniejsza emisje dwutlenku węgla o 100 000 ton metrycznych.

Firmy, które wbudują ESG jako integralną część swojej propozycji wartości, wywrą długoterminowy pozytywny wpływ na społeczeństwo, osiągną wzrost zysków i przychodów, a w niektórych przypadkach przewagi konkurencyjnej.


PIĘĆ PRAKTYCZNYCH KROKÓW DO WDROŻENIA ESG

Oto pięć praktycznych kroków do wdrożenia ESG:

  1. Zmierz i oceń: określ, gdzie jesteś w każdym z elementów Twojej strategii ESG
  2. Zmapuj interesariuszy: zidentyfikuj interesariuszy i zaangażuj ich na wczesnym etapie procesu
  3. Ustal priorytety w zakresie wartości firmy: skup się na obszarach, które uzupełniają Twoją strategię i wywierają największy wpływ
  4. Ustal cele i miary: zdefiniowane cele i wskaźniki pomagają kierować sukcesem
  5. Buduj rozmach: uzyskaj wsparcie finansowe, aby napędzać przyszłe inicjatywy, demonstrując korzystny dla wszystkich aspekt ESG

Optymalizacja zakupów, operacji i logistyki to tylko słupki w tabeli. Dziś spójna strategia i program wdrożeniowy ESG, przy wsparciu najwyższego kierownictwa oraz jasnych celach i miernikach, stały się imperatywem krótko-, średnio- i długoterminowego sukcesu firmy.


USŁUGI SGS W ZAKRESIE ESG

SGS pomaga swoim klientom doskonalić praktyki biznesowe i spełniać wymagania ich klientów, inwestorów oraz interesariuszy. Wykorzystując swoje doświadczenie w zakresie potwierdzania zgodności, weryfikacji i usług szkoleniowych, stworzyliśmy portfolio usług ESG. Usługi te zaspokajają potrzeby organizacji niezależnie od ich poziomu dojrzałości czy przynależności do branży, pomagając im osiągać cele i założenia w zakresie ESG. 

Dowiedz się więcej na temat naszych rozwiązań w zakresie ESG.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń otwartych Akademii SGS

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska