Czego szukasz?

Jak wykryć glifosat w żywności?

04 May 2022
roliny na polu

Glifosat należy do grupy substancji chemicznych zwanych pestycydami, które stosowane są przede wszystkim w celu zwalczania organizmów szkodliwych, bądź niepożądanych. Wykorzystywane są w głównej mierze jako środki chroniące rośliny przed chorobami i szkodnikami, których wpływ na roślinę mógłby przyczynić się do obniżenia jakości plonu, a nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny.

Glifosat – mechanizm działania

W preparatach pestycydowych glifosat występuje w postaci kwasu, soli sodowej, potasowej lub izopropylowej. Działanie tych preparatów wykazuje działanie nieselektywne – to oznacza, że może zabić większość roślin. Pestycyd dociera do systemu korzeniowego rośliny i powoduje zahamowanie syntezy białek poprzez zatrzymanie ścieżki enzymatycznej kwasu szikimowego. Już po tygodniu od zastosowania widać pierwsze efekty – roślina żółknie i więdnie.

Oprócz wymierania niechcianych roślin glifosat ma również właściwości zapobiegające ponownemu odrastaniu. Dlatego z powodzeniem może być używany w zwalczaniu chwastów wieloletnich. Właśnie to długofalowe i szerokie spektrum działania glifosatu przyczynia się do dużej popularności preparatów z tą substancją aktywną.

Zastosowanie glifosatu i wynikające z niego niebezpieczeństwa

Do głównych upraw, w których stosuje się glifosat należą:

  • zboża,
  • rzepak,
  • buraki cukrowe,
  • ziemniaki,
  • winorośle,
  • sady owocowe,
  • oliwki,
  • cytrusy,
  • orzechy.

Istnieje ryzyko, że po użyciu substancji chemicznych podczas upraw w gotowym do spożycia produkcie, pozostałości pestycydów będą zbyt wysokie, bądź niedozwolone, przez co mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Rola oraz koszt analiz instrumentalnych

Aby mieć pełną świadomość co do spodziewanych poziomów pozostałości pestycydów w uprawach, niezbędne jest skierowanie odpowiednio przygotowanej próbki do badań laboratoryjnych. Chcąc otrzymać wynik dokładny oraz wiarygodny, warto skorzystać z usług laboratorium akredytowanego.

Pestycydy oznacza się metodami chromatografii cieczowej oraz gazowej. Podczas analizy ilościowej ważne jest wyznaczenie tzn. poziomu NDP (ang. MRL – maximum residue level), czyli najwyższego możliwego stężenia pozostałości pestycydu, które – zgodnie z prawem – jest akceptowane w żywności.

W przypadku badań oznaczania pozostałości pestycydów koszt metody instrumentalnej zależy od ilości oznaczanych w niej związków. W przypadku oznaczenia glifosatu koszt analizy jednej próbki wynosi około 350 zł. W zależności od oczekiwań klienta można przeprowadzać analizy w sposób ukierunkowany na oznaczanie jednej substancji lub skorzystać z tzw. multi-metod, dzięki którym można dokonać pomiaru całego pakietu pestycydów, zawierającego setki związków.

Jak wykryć glifosat w żywności?

Glifosat należy do grupy pestycydów wysoce polarnych. Aby wykryć glifosat w żywności, najczęściej stosuje się tzw. metodę Quppe. Wykorzystuje ona ekstrakcję za pomocą zakwaszonego metanolu. Następnie przygotowane ekstrakty poddaje się analizie LCMSMS – (chromatografia cieczowa z tandemową spektrometrią mas). Dzięki wykorzystaniu wyspecjalizowanego sprzętu można z bardzo dużą precyzją potwierdzić tożsamość badanego analitu.

Biorąc pod uwagę powszechne stosowanie glifosatu w rolnictwie, należy pamiętać o prawdopodobieństwie występowania pozostałości pestycydu w uprawach. Dlatego kluczowe jest wykonywanie specjalistycznych badań laboratoryjnych, dzięki którym można, zadbać o bezpieczeństwo żywności.

 

Monika Jędrusik, ekspertka SGS Polska w branży Health & Nutrition

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska