Czego szukasz?

Dlaczego ESG jest tak ważne dla Twojego biznesu

07 Jul 2022
Roof Top Solar Installation600x400

Kapitalizm interesariuszy

Kapitalizm interesariuszy

Analizujemy możliwości dostępne korporacjom, które chcą wykazać się przed interesariuszami osiągnięciami w obszarze zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności (CSR) oraz doskonalenia działań. Jest to odpowiedź na wzrost zainteresowania inwestorów czynnikami związanymi ze środowiskiem, kwestiami społecznymi oraz ładem korporacyjnym (ESG).

Nadeszła pora działania

Zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność biznesu nie są już tematami, w których firmy mogą ograniczać się do mówienia, bez podejmowania działań. Greenwashing – czyli nadawanie praktykom biznesowym pozorów troski o środowisko – jest obecnie nie do przyjęcia dla rynków finansowych, które stały się nową główną siłą napędową zmian. Zarządzający muszą dziś znaleźć skuteczny sposób przedstawienia w kategoriach ilościowych efektów działań swoich przedsiębiorstw w odniesieniu do ustalonych kryteriów ESG.

Aktywne zaangażowanie zarządów firm wynika z głębokiej zmiany w podejściu rynków finansowych do kwestii zrównoważonego rozwoju i CSR. Sprawozdania finansowe nie są już jedynym przedmiotem zainteresowania inwestorów. Stosują obecnie zintegrowane podejście do podejmowania decyzji inwestycyjnych, obejmujące informacje finansowe i ESG. Takie podejście cieszy się też poparciem władz państwowych.

Mówimy tym samym językiem

Istotne znaczenie ma między innymi poprawa standardów pracy i przestrzegania praw człowieka, zmniejszenie zużycia zasobów, śladu węglowego i emisji. Istnieje obecnie wiele norm, które ułatwiają firmom osiąganie pozytywnych wyników w każdym z tych obszarów, oferując wskaźniki, na których tradycyjnie koncentrowali się menedżerowie ds. jakości, dążąc do poprawy w dziedzinach zrównoważonego rozwoju i CSR.

Co wyróżnia ESG?

ESG uwzględnia te czynniki, a zarazem skupia się na ich istotnym oddziaływaniu na działalność firmy. Cel menedżerów ds. jakości i członków zarządu może ostatecznie być taki sam – pracować bardziej efektywnie, ograniczając przy tym oddziaływanie na środowisko i społeczeństwo – ale język, którego używają do opisywania i osiągania tych celów, może być bardzo różny. Menedżerowie ds. jakości są zainteresowani doskonaleniem w obszarze zrównoważonego rozwoju w celu obniżenia ryzyka, natomiast zarząd jest zainteresowany kwestiami ESG, ponieważ są one ważną częścią tego, co będzie brał pod uwagę inwestor – są częścią obszaru istotności.

Czym jest istotność?

Istotność dotyczy wszystkich aspektów biznesu, które mogą wpłynąć na szanse oraz ryzyko. Tradycyjnie inwestorzy koncentrowali się na istotności finansowej, gdyż zasadniczym przedmiotem ich zainteresowania był „wynik”. Jednak obecnie to się zmienia, a inwestorzy i organy regulacyjne w coraz większym stopniu interesują się kwestiami pozafinansowymi.

Zrozumienie istotności ESG firmy ma szereg zalet. Dzięki niemu raportowanie kwestii pozafinansowych korzystnie wpływa na decyzje inwestycyjne, procesy oceny ryzyka i możliwości, zwiększając zaangażowanie interesariuszy oraz ułatwiając zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed zmianami prawnymi i regulacyjnymi.

Zmiana dla liderów biznesu polega na tym, że nie można uznać istotności ESG za mniej ważną, ponieważ jest ona obecnie całkowicie spleciona z istotnością finansową. Negatywne działania związane z ESG będą miały niekorzystny wpływ na uzyskiwane wyniki i kondycję finansową.

Które ramy systemowe ESG?

Skuteczna analiza istotności wymaga poprawnego określenia ram ESG. Jednakże nie istnieje tu żadne uniwersalne podejście, gdyż każde przedsiębiorstwo jest inne. Każda firma stosuje własne kryteria istotności wynikające z takich czynników, jak rodzaj branży, miejsce prowadzenia działalności oraz wymagania interesariuszy. Wpływają one na podejście przyjęte przez organizację, umożliwiając jej ustalenie programu i kierunku działań w zakresie ESG. Podejście firmy musi być jasne, możliwe do zweryfikowania i do obrony.

Kwestie ESG zostały uregulowane systemowo w ramach kilku inicjatyw. Należą do nich: Global Reporting Initiative (GRI); Value Reporting Foundation, dawniej Sustainability Accounting Standards Board (SASB); OECD Due Diligence Guidance for Responsible Business Conduct; Corporate Human Rights Benchmark (CHRB) oraz ISO 26000. Niektóre z nich są typowymi normami (ISO 26000), a inne nie mają takiego charakteru (CHRB). Jednakże wszystkie odnoszą się do podobnych kwestii – emisji, szkód środowiskowych, standardów pracowniczych, równości płac itp. – i ułatwiają firmom doskonalenie w obszarach zrównoważonego rozwoju i CSR.

Wybór najlepszego systemu ESG jest uzależniony od szeregu czynników, takich jak zgodność z celami (np. czy schemat uwzględnia kwestię obniżenia emisji?), obszar jurysdykcyjny, wybór konkurentów itp. Każdy z nich jest dla organizacji rodzajem rusztowania, na którym może ona budować swoje cele ESG i dotyczącą ich sprawozdawczość.

Czym jest poświadczenie zgodności?

Z danych opublikowanych w czerwcu 2021 r. przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) wynika, że 91% organizacji ujmowało w sprawozdawczości jakiś rodzaj informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Jednakże aby informacje takie były skuteczne pod względem zaangażowania inwestorów, musi im towarzyszyć niezależne poświadczenie – assurance – tymczasem dostarczało go tylko 51% spośród sprawozdających organizacji, z czego jedynie w 63% weryfikację przeprowadziły firmy audytorskie lub podmioty z nimi powiązane. Większość (88%) sprawozdań zawierających niezależne poświadczenie miało ograniczony charakter, co oznacza, że weryfikacja dotyczyła jedynie określonych aspektów (np. emisji) raportu zrównoważonego rozwoju.

Niezależne poświadczenie zwiększa wartość sprawozdania, gdyż buduje jego wiarygodność. Weryfikacja pod kątem powszechnie uznawanej normy optymalizuje wartość raportu ESG. Na rynku dominującą rolę odgrywa obecnie norma International Standard on Assurance Engagements 3000 (ISAE 3000 ) oraz AccountAbility’s (AA) AA1000 Assurance Standard. ISAE 3000 koncentruje się głównie na procedurach zapewniania zgodności z wymaganiami, natomiast AA1000 – na jakości procesów sprawozdawczych.

Standard AA1000

Przyjęcie standardu AA1000 pozwala uniknąć konieczności angażowania zasobów w opracowywanie indywidualnych wytycznych. Elastyczność systemu umożliwia jego stosowanie przez wszystkie firmy, bez względu na wielkość i branżę – jego zakres można dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa.

Norma AA1000 wykazuje zgodność z zasadami odpowiedzialności:

  1. Zasada włączania – ludzie powinni mieć prawo głosu w podejmowaniu decyzji, które ich dotyczą
  2. Zasada istotności – podejmujący decyzje powinni zidentyfikować i jasno określić tematy dotyczące zrównoważonego rozwoju, które mają znaczenie
  3. Zasada odpowiadania – organizacje powinny postępować w sposób transparentny w odniesieniu do istotnych zagadnień zrównoważonego rozwoju oraz ich oddziaływania
  4. Zasada wpływu – organizacje powinny monitorować, mierzyć i odpowiadać za to, jak ich działania wpływają na szersze ekosystemy

W dokumencie podkreślono potrzebę skutecznego angażowania się organizacji we współpracę z interesariuszami, identyfikowania istotnych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz wykazywania istnienia odpowiedzialnej strategii biznesowej. Osiągnięcie tego celu zwiększa wiarygodność, poprawia reputację, podnosi atrakcyjność dla interesariuszy, a także – w przypadku powiązania z kredytami finansowymi – może obniżyć koszty kapitału.

Analiza luk i poświadczenie zgodności

Konsekwencje braku poświadczenia zgodności z uznaną normą mogą być kosztowne. Firmy przystępujące do weryfikacji zgodności z wymaganiami dotyczącymi ESG po raz pierwszy, jak również te, które przestawiają się na inne niż dotychczas stosowane normy, powinny zawsze przeprowadzić analizę luk, w ramach wstępnej weryfikacji. Pozwoli to zidentyfikować obszary wymagające poprawy przed audytem, co ograniczy możliwość negatywnych konsekwencji.

Spojrzenie w przyszłość

Do niedawna zaangażowanie firm w zapewnianie zgodności z wymaganiami dotyczącymi ESG było wynikiem presji inwestorów, ale obecnie sytuacja się zmienia.

W kwietniu 2021 UE wystąpiła z propozycją wzmocnienia sprawozdawczości oraz poświadczania zgodności z wymaganiami w obszarze zrównoważonego rozwoju, poprzez wprowadzenie dyrektywy w sprawie raportowania przedsiębiorstw na temat zrównoważonego rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive). Dyrektywa ta, jeśli zostanie przyjęta, zasadniczo zmieni sposób, w jaki wszystkie firmy, bez względu na wielkość, będą musiały podchodzić do kwestii ESG, dostosowując wymogi regulacyjne do oczekiwań sektora finansowego.

Jest to szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą określić swój własny program ESG, wybierając ramy systemowe i standardy poświadczania zgodności, które ściśle odpowiadają ich potrzebom. Wczesne przyjęcie standardów oznacza również, że będą one czerpać korzyści z obniżenia kosztów długoterminowych i zwiększenia wiarygodności wśród interesariuszy.

Jaką pomoc oferujemy

Dzięki naszemu 35-letniemu doświadczeniu, oferowane przez nas rozwiązania dotyczące zapewniania zgodności w zakresie ESG pomogą Państwu w złagodzeniu ryzyka w obszarze łańcucha dostaw, wdrożeniu lepszych procesów, poprawie relacji z interesariuszami i osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju.

Wykorzystując wiedzę i kompetencje w dziedzinie zapewniania zgodności z wymaganiami, weryfikacji oraz usług szkoleniowych, tworzymy rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb, obejmujące także wsparcie w osiąganiu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i raportowaniu ich realizacji.

Zestaw naszych produktów dotyczących ESG pomaga korporacjom w osiąganiu korzyści, jakie zapewnia niezależna ocena ryzyka ESG, badanie należytej staranności, weryfikacja danych i poświadczanie raportów.

Podmioty finansujące, inwestorzy, agencje ratingowe oraz inne zainteresowane strony otrzymują zweryfikowane dowody potwierdzające wyniki działania w obszarze ESG, umożliwiające im podejmowanie świadomych decyzji dotyczących inwestycji w firmy popierające zrównoważone i odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Uzyskanie i udostępnienie mocnych referencji ESG pobudzi rozwój Twojego biznesu.

Dowiedz się więcej na temat usług SGS w zakresie ESG.

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska