Czego szukasz?

Zielona rewolucja, czyli nowe regulacje a ESG

29 Jul 2022
zielona rewolucja esg

ESG to poszerzenie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli tzw. CSR (Corporate Social Responsibility). Dobrowolne raportowanie CSR w przedsiębiorstwach często funkcjonuje jako jeden z czynników strategii marketingowej. Koncepcja ta okazała się jednak zbyt wąska i niewystarczająca. Wraz z nowymi normami wejdzie w życie obowiązek raportowania ESG. Pozwoli to wykazać firmom, że ich działalność rozwija się w sposób naprawdę zrównoważony.

Co to jest ESG?

Skrót ESG pochodzi od angielskich słów environmental, social and corporate governance. Oznaczają one środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny. Są to czynniki, na podstawie których (między innymi) tworzy się ratingi i oceny pozafinansowe firm. Oparte na tych zasadach raporty zyskują na znaczeniu, gdyż coraz więcej inwestorów kieruje się przy wyborze przedsiębiorstw prowadzoną przez nie polityką w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz ESG.

W Polsce od 2017 roku obowiązującą dla większości przedsiębiorców dyrektywą dotyczącą sprawozdawczości niefinansowej jest tzw. dyrektywa NFRD (z ang. Non-financial Reporting Directive): 2014/95/UE. Wytyczne te zostały poddane przeglądowi przez Komisję Europejską w wyniku czego będą dodane do niej nowe zapisy.

Powyższe działania mają na celu ujednolicenie przepisów w ramach ujawniania informacji przez przedsiębiorstwa oraz rozszerzenie podmiotów zobowiązanych do raportowania. Zgodnie z nimi, obecnie takiemu wymogowi podlegają duże instytucje notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 500 pracowników oraz spełniające 1 z 2 poniższych kryteriów:

  • suma bilansowa: 85 mln PLN,
  • przychody netto ze sprzedaży: powyżej 170 mln PLN.

Kogo jeszcze będzie dotyczyć raportowanie?

Projekt dyrektywy w sprawie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, zwanej CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), to nowe wytyczne, jakie przedstawiła Komisja Europejska 21 kwietnia 2021 roku. Zastąpi ona starą NFRD i wprowadzi zmiany oraz rozszerzenia do obowiązujących przepisów. Wymogi będą dotyczyć nie tylko spółek na rynku regulowanym, ale także tych nienotowanych na giełdzie, które spełniają 2 z 3 poniższych kryteriów:

  • suma bilansowa: 85 mln PLN,
  • przychody netto ze sprzedaży: powyżej 170 mln PLN,
  • zatrudniające powyżej 250 osób i prowadzącą działalność w określonych sektorach.

Obowiązek raportowania będzie odnosił się do wspomnianych trzech obszarów, lecz większy nacisk położony zostanie np. na etykę biznesu, bezpieczeństwo danych, czy ocenę śladu węglowego. Raporty staną się integralną częścią raportu rocznego spółki i będą musiały przechodzić audyty. Nowa dyrektywa zacznie obowiązywać przedsiębiorców już w 2025 roku.

Warto wspomnieć, że spółki wchodzące w skład grup kapitałowych nie mają obowiązku sporządzania raportu ESG, jeśli zostały uwzględnione w raporcie spółki, której podlegają.

Trzecią grupą, na którą od roku 2026 zostanie nałożony obowiązek składania raportów zrównoważonego rozwoju, będą przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 10 osób.

Prace legislacyjne ciągle trwają, a ostateczna wersja dyrektywy ma pojawić się w drugiej połowie tego roku.

Jak przygotować się do raportowania ESG?

Firmy, które będą podlegać raportowaniu w ramach zrównoważonego rozwoju, z pewnością powinny skupić się na gromadzeniu informacji — przykładowo w obszarach takich, jak zużycie energii, prawa pracownicze, czy przeciwdziałanie korupcji. Pomocne tu mogą być certyfikaty lub raporty w ramach poszczególnych systemów. Brak danych w wybranych obszarach może utrudniać sporządzenie raportu, warto więc zaplanować działania już teraz, gdyż proces przygotowawczy jest złożony i czasochłonny.

Jeśli potrzebujesz pomocy we wspomnianych obszarach — np. certyfikacji systemów środowiskowych, raportach społecznych lub chciałabyś zweryfikować swój raport ESG, zgłoś się do nas. SGS oferuje pomoc w każdym z powyższych zakresów.


Katarzyna Matyjasik, ekspertka SGS Polska w branży Knowledge

Powiązane wiadomości

Logo konferencji Sustainable Industry Lab 2024
Wiadomości biznesowe19 Jan 2024

SGS Polska partnerem konferencji Sustainable Industry Lab 2024

Spotkajmy się 6 lutego, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podczas pierwszej edycji konferencji  Sustainable Industry Lab 2024, organizowanej przez UNEP/GRID-Warszawa. Wydarzenie skupi się na kwestiach związanych z mającym powstać do końca 2024 roku Traktatem ONZ dotyczącym plastiku.
Zaszła zmiana terminu wejścia w życie sektorowych standardów ESRS.
Lokalne wiadomości firmowe24 Nov 2023

Sektorowe standardy ESRS - zmiana terminu wejścia w życie. Co wynika z nowego programu prac Komisji Europejskiej?

W lipcu tego roku Komisja Europejska przyjęła pierwszy zestaw Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego rozwoju tzw. ESRS. Wymogi te w pierwszej kolejności będą się odnosić do raportowania zrównoważonego rozwoju dużych firm za rok 2024 i doprecyzują ogólne wytyczne wprowadzone w styczniu 2023.
Eksperci SGS podczas prelekcji na Kongresie Bezpieczeństwa Żywności
Wiadomości biznesowe26 Oct 2023

X Kongres Bezpieczeństwa Żywności już za nami – relacja

19 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć jako sponsor w jubileuszowym Kongresie Bezpieczeństwa Żywności, a także zaprosić uczestników kongresu na prelekcję naszych ekspertów na temat wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem w produkcji artykułów spożywczych oraz opakowań.
Poznaj ważne pojęcia z zakresu zrównoważonego rozwoju, co pozwoli Ci lepiej wdrażać jego zasady w firmie.
Lokalne wiadomości firmowe11 Oct 2023

Zrównoważony rozwój, czyli słownik pojęć „zrównoważonych” część 3

Już od 2024 roku największe firmy notowane na giełdzie będą zobligowane do raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Warto więc upewnić się, że definicje użyte w obowiązujących regulacjach są nam znane.

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska