Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat awokado stało się znane na całym świecie, jako owoc, który można wykorzystać w setkach różnych przepisów. Stało się tak popularne, że jako roślina uprawna zyskało miano "zielonego złota". Jednak, czy rzeczywiście warto włączyć je do codziennej diety? Przekonacie się z lektury tego artykułu.

Awokado

Dlaczego awokado?

Awokado uważa się za odżywcze źródło energii, pełne niezbędnych witamin (A, C, E, K i H), a także witamin z grupy B, takie jak B1 (tiamina) i B2 (ryboflawina), minerałów i dobrych tłuszczów, w tym nienasyconych (kwas oleinowy) z bardzo dobrą proporcją kwasów omega 6 do omega 3. Ponadto, owoc zawiera kwas foliowy i pantotenowy.

Awokado może poprawić trawienie, obniżać poziom złego cholesterolu, a nawet zmniejszać ryzyko depresji. Jest dobre dla oczu, może zapobiegać osteoporozie. Choć potrzebne są dalsze badania na ludziach, te już przeprowadzone wykazały, że może być potencjalną ochroną przed niektórymi rodzajami raka piersi, jamy ustnej i gardła. Są też dość łatwe w uprawie, zwłaszcza w ciepłym, wilgotnym klimacie o wilgotności od 60 do 80%.

W Stanach Zjednoczonych awokado uprawia się obecnie w Kalifornii, na Florydzie i Hawajach, ale większość hodowli awokado występuje w takich miejscach, jak: Peru, Dominikana, Kenia, Kolumbia i Brazylia. Według danych największym producentem awokado na świecie jest Meksyk.

Jaki jest wpływ awokado na środowisko naturalne?

Niestety, popularność awokado niemal gwarantuje, że w niektórych miejscach stało się ono monokulturą. Podobnie jak cukier, kawa, olej palmowy i kukurydza, awokado jest towarem. Oznacza to, że duże połacie gruntów rolnych nie są wykorzystywane do uprawy niczego innego poza awokado.

Uprawy monokulturowe, takie jak awokado, wysysają z gleby wszystkie składniki odżywcze, powoli niszcząc ją z roku na rok. Z biegiem czasu gleba staje się mniej żyzna, aż w końcu nie nadaje się do uprawy. Proces ten może sprawić, że uprawy będą bardziej podatne na szkodniki i choroby. To z kolei oznacza konieczność stosowania większej ilości pestycydów i nawozów. Środki chemiczne mogą zanieczyszczać glebę i wpływać na inne gatunki lokalnych roślin i dzikich zwierząt.

Uprawa roślin na plantacjach, takich jak awokado, sprzyja także wylesianiu, ponieważ miejscowi rolnicy wycinają i palą ogromne połacie naturalnych terenów, aby zrobić miejsce dla nowych, większych plantacji. Wylesianie prowadzi także do zmian klimatycznych, wymierania i zwiększania ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Wycinanie lasów to z kolei prosta droga do erozji gleby, która może z kolei powodować powodzie, lawiny błotne i inne niebezpieczne zjawiska.

Największym problemem awokado jest ilość zużywanej przez nie wody. Plantacje awokado wywierają niewiarygodną presję na zasoby wodne danego regionu. Światowe Forum Ekonomiczne podaje, że do uprawy awokado zużywa się codziennie około 9,5 miliarda litrów wody. Dla porównania jest to około 3800 basenów olimpijskich wody.

Uprawa awokado – negatywne skutki

Biorąc pod uwagę, że awokado często uprawia się na obszarach podatnych na suszę, zwykła uprawa awokado może doprowadzić do pozbawienia całych społeczności życiodajnej wody, która jest im niezbędna do przetrwania.

Koszt transportu, opakowań, magazynowania, a także energia użyta do przechowywania awokado w warunkach chłodniczych obciąża Naszą Planetę – emitują do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla. Choć nie każde awokado dostępne w polskim sklepie pochodzi z Ameryki Łacińskiej, to należy być uważnym, ponieważ może ono trafiać do nas stamtąd m.in. z Niemiec i Holandii.

Popyt na awokado wykorzystały również meksykańskie kartele narkotykowe (Familia Michoacana i Caballeros Templarios) znajdujące się w stanie Michoacán. Uprawa awokado przynosi dużo większy zysk niż produkcja zakazanych substancji (m.in. marihuany, opium czy heroiny). Kartele żyją ze ściągania haraczów od wszystkich przedsiębiorców — również od koncernów i plantatorów awokado. W przypadku, gdy ktoś nie chce płacić, dochodzi do morderstw lub porwań dla okupu, co w tej części świata to niestety codzienność.

Myśl globalnie – kupuj lokalnie

Na koniec pragniemy uspokoić wszystkich miłośników awokado: nie musicie rezygnować z niego całkowicie. Kupując owoce z Europy lub Bliskiego Wschodu można mieć pewność, że wytworzyliśmy mniejszy ślad węglowy. Wszystko dlatego, że transport awokado z Hiszpanii emituje mniej dwutlenku węgla, niż transport przez Ocean. Biorąc pod uwagę to, że Hiszpania jest w Unii Europejskiej, to kwestie pracownicze oraz ilość stosowanych pestycydów, są silnie kontrolowane.

Laboratorium Badań Żywności SGS Polska w zakresie swoich badań oferuje oznaczanie profilu kwasów tłuszczowych w produktach spożywczych. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Sylwia Bocian, ekspertka branży Health & Nutrition w SGS Polska

Bibliografia:

  1. Carbon Brief CLEAR ON CLIMATE, Coffee, cashew and avocado growers will be „seriously affected” by climate change, February 2022 ()
  2. Green Matters, ANDREW KROSOFSKY, Lean, Mean, but Not so Green: How Avocados Impact the Environment, August 2021
  3. Healthline, 7 Potential Health Benefits of Avocado, July 2022