Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Aby móc stworzyć konstrukcję stalową, konieczne jest wykonanie badań nieniszczących. Nie jest to jednak sprawa bezproblemowa – mogą one być przeprowadzane jedynie przez przeszkolonych, certyfikowanych specjalistów. W tym roku SGS Polska, jako lider na rynku badań, inspekcji i certyfikacji wprowadza nową usługę dla personelu badań nieniszczących, oferując swoim klientom najwyższą jakość przekazywanej wiedzy.

Badania nieniszczące Badania NDT SGS

Badania nieniszczące pozwalają na wykrycie niezgodności spawalniczych poprzez, między innymi, badania wizualne (VT), badania penetracyjne (PT) czy badania magnetyczno-proszkowe (MT). Tego typu badania mogą być przeprowadzane jedynie przez certyfikowanych specjalistów, a ich odpowiednie przeszkolenie w całym procesie jest niezwykle istotne. Firma SGS Polska doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego od tego roku wprowadzamy usługę szkoleń dla personelu, umożliwiających wykonywanie badań VT, MT i PT.

 

SZKOLENIA NDT – CEL I ADRESACI

Proponowane szkolenia wyróżniają się na rynku wyjątkową jakością oraz innowacyjnością pod względem technologicznym. Jako pierwsi wprowadzamy możliwość ukończenia części teoretycznej szkolenia w wersji online. Dodatkowo nasi kursanci otrzymają kompleksowe materiały do nauki do egzaminu.

Szkolenia NDT przeznaczone są przede wszystkim dla kontrolerów jakości, technologów oraz specjalistów pracujących w branży przemysłu ciężkiego i metalurgicznej, zajmujących się:

 • spawaniem,
 • obróbką skrawaniem,
 • odlewaniem,
 • kształtowaniem na zimno i gorąco,
 • kuciem.

Celem szkolenia NDT jest zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalających na prawidłowe przeprowadzenie badań nieniszczących na podstawie odpowiednich norm. Dzięki niemu, ale dopiero po zdaniu egzaminów, certyfikowany specjalista będzie w stanie dokonać fachowej oceny i potwierdzić jakość wykonanego elementu.

 

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z USŁUGI SZKOLEŃ PERSONELU NDT?

Nasza usługa w ramach badań nieniszczących w SGS Polska niesie ze sobą liczne korzyści dla naszych klientów. Przede wszystkim, ci, którzy zdecydują się na przeszkolenie swoich pracowników, zyskają możliwość przeprowadzania samodzielnej weryfikacji własnych wyrobów stalowych (takich jak elementy i połączenia spawane), co usprawni i przyspieszy ich pracę. Ponadto, przeszkolenie własnego personelu to gwarancja długofalowych oszczędności, gdyż raz na zawsze likwiduje potrzebę zatrudniania dodatkowych specjalistów z firm zewnętrznych.

Warto wiedzieć, że firma SGS posiada wieloletnie doświadczenie w temacie badań nieniszczących, które prowadzone są w Pracowni Badań Nieniszczących Laboratorium SGS Polska. Dlatego wybór naszej oferty daje pewność, że przeszkoleni przez nas specjaliści będą świadczyć usługi najwyższej jakości.

Nasz zespół projektowy z ogromnym zaangażowaniem pracuje nad nowym projektem dla personelu NDT. Oferujemy uczestnikom naszych szkoleń swobodę wyboru formy szkolenia – od w pełni stacjonarnej przez hybrydową do w pełni online (wkrótce w pakiecie Basic). W wersji praktycznej szkolenia uczestnicy będą mogli w naszej dostosowanej specjalnie do tego projektu sali szkoleniowej w Katowicach nauczyć się oceniać wyroby stalowe pod naszym okiem. Chcemy ułatwić życie koleżankom i kolegom po fachu przekazując im niezbędną, rzetelną wiedzę w jednym miejscu i czasie.

Specjaliści pracujący przy projekcie nie tylko ukończyli wiele kursów potwierdzających wiedzę w zakresie takich metod NDT jak VT, MT, PT, ale też wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce przemysłowej. Przez lata zdobywali doświadczenie pracując w firmach energetycznych i produkcyjnych. Takie połączenie wiedzy i doświadczenia sprawia, że przekazywana wiedza może być faktycznie wykorzystana w przemyśle.

W ramach nowej usługi będzie można skorzystać ze szkoleń NDT w następujących wariantach:

 • Kurs podstawowy (BASIC) – kurs bazowy gruntujący wiedzę z badań nieniszczących.
 • Szkolenia VT12 – kurs pozwalający na zdobycie wiedzy i umiejętności do przeprowadzania badań wizualnych, przygotowujący do egzaminu pozwalającego na uzyskanie certyfikatu zgodnego z normą EN ISO 9712.
 • Szkolenia VT12 R (recertyfikacja) – kurs, odbywający się 10 lat po uzyskaniu certyfikacji,  pozwalający na odświeżenie (uaktualnienie) wiedzy i umiejętności do przeprowadzania badań wizualnych, przygotowujący do egzaminu pozwalającego na uzyskanie nowego certyfikatu zgodnego z normą EN ISO 9712.
 • Szkolenie MT12 – kurs pozwalający na zdobycie wiedzy i umiejętności do przeprowadzania badań magnetycznych-proszkowych, przygotowujący do egzaminu pozwalającego na uzyskanie certyfikatu zgodnego z normą EN ISO 9712.
 • Szkolenia MT12 R (recertyfikacja) – kurs, odbywający się 10 lat po uzyskaniu certyfikacji,  pozwalający na odświeżenie (uaktualnienie) wiedzy i umiejętności do przeprowadzania badań magnetycznych-proszkowych, przygotowujący do egzaminu pozwalającego na uzyskanie nowego certyfikatu zgodnego z normą EN ISO 9712.
 • Szkolenie PT12 – kurs pozwalający na zdobycie wiedzy i umiejętności do przeprowadzania badań penetracyjnych, przygotowujący do egzaminu pozwalającego na uzyskanie certyfikatu zgodnego z normą EN ISO 9712.
 • Szkolenie PT12 R (recertyfikacja) – kurs, odbywający się 10 lat po uzyskaniu certyfikacji,   pozwalający na odświeżenie (uaktualnienie) wiedzy i umiejętności do przeprowadzania badań penetracyjnych, przygotowujący do egzaminu pozwalającego na uzyskanie nowego certyfikatu zgodnego z normą EN ISO 9712.

Co istotne, w ramach szkoleń personelu NDT, nasze role są rozdzielone – Akademia Nova Cert wraz z trenerem SGS Polska odpowiada za przygotowanie materiałów szkoleniowych. W strukturze organizacyjnej SGS trener prowadzący szkolenia nie uczestnicy w procesie certyfikacji personelu. Za proces certyfikacji odpowiadają niezależni eksperci SGS. Do certyfikacji można przystąpić niezależnie od tego, gdzie ukończyłeś/aś szkolenie.

START PROJEKTU

W tym roku planujemy przeszkolenie minimum 80 osób, a pierwsze szkolenia NDT odbędą się we wrześniu 2022 roku. Specjalnie na potrzeby szkoleniowe, otwieramy nowe biuro w Katowicach. Obiekt ten będzie doskonale przystosowany do prowadzenia zajęć z badań nieniszczących w zakresie metody wizualnej, penetracyjnej i magnetycznej-proszkowej.

UWAGA! Z okazji premiery szkoleń NDT, dla naszych pierwszych kursantów przygotowaliśmy specjalną ofertę cenową.

Wszystkich zainteresowanych ofertą szkoleń personelu w ramach badań nieniszczących zachęcamy do kontaktu. Po więcej szczegółów na ten temat, zapraszamy na stronę: https://www.sgs.pl/pl-pl/campaigns/badania-nieniszczace-szkolenie  

Sklep internetowy projektu: https://sgs.kursyndt.pl/