Czego szukasz?

Czy warto jeść soję?

20 Oct 2022
soja

Soja to roślina strączkowa, cechująca się wysoką zawartością białka. Z tego powodu, bardzo często sięgają po nią osoby, które nie jedzą mięsa. Jest ona bogata nie tylko w białko, ale też w węglowodany, głownie oligosacharydy. Jednak, na temat soi i jej wpływu na zdrowie krąży wiele mitów. A jaka jest prawda? Dowiecie się z lektury tego artykułu.

Soja charakteryzuje się dużą ilością izoflawonów, inaczej fitoestrogenów, które posiadają działanie estrogenne. Jednak, wbrew niektórym opiniom, nie wpływają one na gospodarkę hormonalną. Ostatnie badania natomiast mówią, że mają wpływ na jakość nasienia u mężczyzn. Przeprowadzono badanie na mężczyznach z niepłodnych par, podczas którego zwiększono ilość spożywanych produktów na bazie soi przez 3 miesiące. Wyższe spożycie produktów sojowych i izoflawonów sojowych wiązało się z niższą ilością plemników.

Soja jest też bogata w cukry, które tworzą mikroflorę jelitową, umożliwiające bytowanie i funkcjonowanie pożytecznych bakterii, tworząc efekt probiotyczny.

Wpływ soi na serce

Soja ma pozytywny wpływ na serce i układ krążenia. FDA ( Amerykańska Agencja Żywności i Leków) już dawno ustaliła, że spożycie 25 g białka sojowego dziennie obniża poziom cholesterolu. Jest to bardzo ważne u osób borykających się z otyłością. Dodatkowo, diety bogate w białko sojowe obniżają nieznacznie ciśnienie krwi. Mimo to nawet minimalny spadek ciśnienia może zmniejszyć prawdopodobieństwo udaru, czy choroby wieńcowej.

Powszechnie wiadomo, że wskaźnik zachorowalności na raka piersi jest znacznie niższy w krajach azjatyckich, niż w krajach zachodnich. W krajach tych spożycie produktów sojowych jest również wyższe. Przeprowadzono badania sugerujące, że faktycznie dieta bogatsza w soję zmniejsza ryzyko raka piersi, ale musi być ona włączona do diety w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. U dorosłych kobiet nie wpływa na markery ryzyka wystąpienia raka piersi.

Mimo licznych badań mówiących o pozytywnych aspektach diety bogatej w soję, wiele osób ma wątpliwości co do jej spożywania. Soja jest najczęściej uprawianą rośliną zmodyfikowaną genetycznie. Istnieje sporo obaw dotyczących bezpieczeństwa upraw GMO. W Polce nie uprawia się soi, dlatego podczas jej importu, należy dbać o bezpieczeństwo żywności. Coraz częściej przeprowadza się badanie żywności opartej na soi na różne modyfikacje GMO. Warto wiec wybierać soję ze sprawdzonych upraw ekologicznych, a jej badania przeprowadzić w Laboratorium SGS Polska.


Patrycja Cechowska, ekspertka SGS Polska w branży Natural Resources AGRI


Bibliografia:

  1. Messina M., Soy and Health Update: Evaluation of the Clinical and Epidemiologic Literature, Nutrients, 2016, 8(12), 754
  2. Yuze Mu , Tingyan Kou, Boyang Wei, Xuezhao Lu, Jingyao Liu, Huimin Tian, Wenwen Zhang, Bingkun Liu, Huihui Li, Wenbo Cui and Qiuzhen Wang, Soy products ameliorate obesity-related anthropometric indicators in overweight or obese asian and non-menopausal woman:a meta-analysis of randomized controlled trials, Nutrients, 2019, 11, 2790
  3. Chavarro J.E., Toth T.L., Sadio S.M., Hauser R., Soy food and isoflavone intake in relations to semen quality parameters among men from an infetility clinic, Human Reproduction, 2008, 23, 11, 2584-2590
  4. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/soja-dla-mezczyzn-jesc-czy-nie-jesc/
  5. https://dietetykanienazarty.pl/b/czy-soja-jest-zdrowa-co-z-mezczyznami-i-gmo

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska