Szkolenie personelu NDT – co zrobić, żeby otrzymać certyfikat?
Certyfikacja personelu NDT – kiedy możesz do niej przystąpić? Jakie warunki wstępne musisz spełnić? Jakich dokumentów potrzebujesz, aby zapisać się na kurs?

Czym jest certyfikacja personelu NDT wg PN-EN ISO 9712?
Certyfikacją nazywa się pierwsze uzyskanie kompetencji w danej metodzie badań nieniszczących. Zgodnie z PN-EN ISO 9712 certyfikacja to procedura stosowana przez Jednostkę Certyfikującą w celu potwierdzenia, że zostały spełnione wymagania kwalifikacyjne w metodzie, stopniu oraz sektorze, która prowadzi do wydania certyfikatu. Uprawnienia na daną metodę badawczą w danym stopniu otrzymuje się na okres 5 lat.
Co musi zrobić kandydat, aby móc ubiegać się o certyfikację?
Zgodnie z normą PN-EN ISO 9712, aby ubiegać się o certyfikacje w wybranej metodzie badań nieniszczących, należy spełnić następujące warunki:
- Ukończyć z wynikiem pozytywnym kurs szkoleniowy w wybranym stopniu i metodzie badawczej
- Przedstawić potwierdzenie posiadanej praktyki przemysłowej
- Przedstawić potwierdzenie zdolności widzenia
Certyfikacja personelu NDT — praktyka przemysłowa
Warunki uzyskania certyfikacji są podane w normie PN-EN ISO 9712. W zależności od stopnia, w którym chcemy uzyskać certyfikację ważne jest doświadczenie w danej metodzie badawczej.
W przypadku badań NDT powierzchniowych – VT, PT, MT wynosi to odpowiednio:
- 1 stopień – 1 miesiąc
- 2 stopień – 3 miesiące
- 3 stopień – 12 miesięcy
W przypadku badań NDT objętościowych – RT, UT wymagane jest doświadczenie:
- 1 stopień – 3 miesiące
- 2 stopień – 9 miesięcy
- 3 stopień – 18 miesięcy
Co więcej, aby uzyskać certyfikację w danej metodzie badań NDT, należy odbyć szkolenie oraz zdać egzamin z części teoretycznej i części praktycznej z wynikiem min. 70%. Więcej na temat tego, jak przygotować się do egzaminu, pisaliśmy w poprzednim artykule.
Aby uzyskać certyfikację w wybranym stopniu i metodzie badawczej bardzo ważne są przede wszystkim chęci. Podczas szkolenia otrzymujemy bardzo dużo wiedzy teoretycznej, która pomaga nam szybko i sprawnie zdać egzamin. Jednocześnie, prowadzący szkolenia w SGS są praktykami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem z pracy jako inspektorzy.
Jak udokumentować praktykę przemysłową?
Praktykę przemysłową powinien poświadczyć pracodawca we wniosku o certyfikację - załącznik nr 1.
Potwierdzenie zdolności widzenia
Podczas ubiegania się o certyfikację w wybranej metodzie badawczej badań nieniszczących NDT, jednym z koniecznych do spełnienia warunków jest przedstawienie potwierdzenia zdolności widzenia.
Aby otrzymać takie zaświadczenie, najlepiej wydrukować przykładowy wzór, a następnie udać się do lekarza okulisty, optyka bądź optometrysty na wizytę. Podczas takiego badania sprawdzana jest zdolność widzenia z bliska oraz z daleka, jak również weryfikacja rozróżniania kolorów. Potwierdzenie zdolności widzenia należy przedstawić przed egzaminem.
Takie badanie należy wykonywać raz w roku, celem zachowania ciągłości potwierdzenia zdolności widzenia.
Pobierz "Zaświadczenie o zdolności widzenia dla personelu badań nieniszczących zgodnie z wymaganiami normy PN–EN ISO 9712"
Szkolenie NDT - VT1+2, MT1+2, PT1+2
Akademia Nova Cert prowadzi szkolenia, które przygotują Cię do egzaminu i certyfikacji personelu badań nieniszczących. Zapisać się na szkolenie możesz na 3 sposoby:
- wykupując szkolenie przez sklep internetowy,
- pisząc na adres sgs@kursyndt.pl,
- dzwoniąc pod numer: 601 610 303.
Certyfikacja personelu badań nieniszczących (badań NDT) w SGS Polska — jak się zapisać?
W tym roku SGS Polska jako lider na rynku badań, inspekcji i certyfikacji, wprowadza nową usługę – certyfikację personelu NDT. Certyfikacja odbywa się dzień po odbyciu szkolenia.
Zapisać się na egzamin możesz na 3 sposoby:
- Wykupując egzamin przez sklep internetowy. Jest możliwość zakupienia pakietu: szkolenie + egzamin.
- Wysyłając zgłoszenie (załącznik nr 1) na adres pl.szkolenia.ndt@sgs.com.
- Dzwoniąc pod numer: 601 610 303.
Warto wiedzieć, że w ramach projektu szkoleń personelu NDT nasze role są rozdzielone — Akademia Nova Cert wraz z trenerem SGS Polska odpowiada za przygotowanie materiałów szkoleniowych. W strukturze organizacyjnej SGS trener prowadzący szkolenia nie uczestnicy w procesie certyfikacji. Za proces certyfikacji odpowiadają niezależni eksperci SGS. Do certyfikacji można przystąpić niezależnie od tego, gdzie ukończyłeś/aś szkolenie.