Czego szukasz?

Techniczny tłuszcz zwierzęcy

27 Oct 2022
orig chicken feed Getty665068732 600x375

Czy słyszeliście kiedyś o technicznych tłuszczach zwierzęcych? Ostatnio jest o nich dość głośno, ze względu na podejrzenia o ich niewłaściwym i niezgodnym z prawem wykorzystaniu przez jednego z producentów pasz dla zwierząt. Dlaczego ich potencjalne zastosowanie w produkcji pasz stało się przedmiotem afery? Dowiecie się z lektury tego artykułu.

Nie każdy wie o tym, że zwierzęta wykorzystywane są nie tylko do produkcji mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi - około 50% z nich jest przekształcane na zupełnie inne produkty, w tym na techniczny tłuszcz zwierzęcy oraz białko, czyli produkty wykorzystywane później do różnych celów.


Co to jest techniczny tłuszcz zwierzęcy?

Techniczny tłuszcz zwierzęcy pochodzi z różnych części zwierzęcia, które nie spełniają wymogów sanitarnych w kwestii produkcji żywności. Produkty te mogą być jednak z powodzeniem wykorzystywane do innych celów niekonsumpcyjnych. Najprościej mówiąc, tłuszcze techniczne otrzymuje się poprzez wytopienie surowego tłuszczu, nienadającego się do spożycia przez ludzi.

Techniczny tłuszcz zwierzęcy wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji smarów oraz roztworów smarujących z soli wapniowo-sodowych kwasów tłuszczowych. Środki smarne na bazie tłuszczu zwierzęcego stosuje się zazwyczaj do maszyn ciężkich. Tego typu urządzenia wymagają specjalnych rodzajów smarów i metod smarowania, a tłuszcze zwierzęce zaspokajają potrzeby związane z wysoką temperaturą. Wykazują również niezbędne właściwości w warunkach ogromnego obciążenia i tarcia.


Techniczny tłuszcz zwierzęcy w paszach – wpływ na zdrowie człowieka

Na razie nie ma żadnych wyników badań oraz dostępnych informacji, które wykazywałyby, że produkty wytworzone z wykorzystaniem zwierzęcych tłuszczów technicznych mogą być szkodliwe dla ludzi. Dlatego nie należy wpadać w panikę i rezygnować całkowicie ze spożywania drobiu oraz wieprzowiny. Jednakże, bez względu na sytuację, powinniśmy zawsze sięgać po mięso ze sprawdzonej hodowli, posiadające wszelkie obowiązujące certyfikaty jakości.

Zapraszamy do kontaktu z Laboratorium Badań Żywności SGS Polska, które ma możliwości analityczne w zakresie wykrywania, analizy i oznaczenia obecności metali ciężkich (w tym arsenu, ołowiu, kadmu i rtęci), dioksyn, pestycydów, PCB oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Dysponujemy sprzętem i wiedzą wymaganą do wykonywania powyższych badań. Nasze laboratoria posiadają akredytację ISO 17025.

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska