Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Według norm wyrobu (takich jak EN 1090, EN 15085, EN 13445, EN 12732) badania wizualne VT należy wykonać na całej długości złącz. Często jednak należy wykonać dodatkowe badania nieniszczące. Zależy to od klasy konstrukcji czy stopnia obciążenia danej spoiny. Pojawia się wtedy pytanie: którą z metod wybrać: badania penetracyjne (PT) czy badania magnetyczno-proszkowe (MT). Sprawdź czym się różnią te badania nieniszczące i jaką metodę NDT wybrać?

badania nieniszczące MT i PT

Badania PT (penetracyjne) i MT (magnetyczno-proszkowe) – czym są?

Badania penetracyjne PT spoin wykorzystują zjawisko kapilarności. Polega ono na wnikaniu materiału penetrantu do wąskich i trudnodostępnych przestrzeni wbrew sile grawitacji. Wykrycie umiejscowienia nieciągłości możliwe jest dzięki użyciu wywoływacza, który wyciąga penetrant z nieciągłości i ukazuje jej miejsce.

Badania magnetyczno-proszkowe MT są wykonywane na materiałach ferromagnetycznych. Badania MT polegają na ukazaniu miejsc i wielkości niezgodności spawalniczych. W jaki sposób się to odbywa? Element badany zostanie namagnesowany, a wokół niezgodności spawalniczych skupia się proszek ferromagnetyczny.

Badania nieniszczące PT i MT – w czym są podobne?

 • Zarówno badania PT, jak i MT to badania z grupy badań powierzchniowych. To znaczy, że pozwalają na wykrycie niezgodności znajdujących się na powierzchni lub tuż pod powierzchnią spoiny.
 • Obydwa badania nieniszczące wykonuje się dopiero po przeprowadzeniu badań wizualnych VT.
 • Badania MT i PT pozwalają na wykrycie podobnych rodzajów niezgodności tj. pęknięcia, przyklejenia, porowatości.

Co więcej, badania magnetyczno-proszkowe są możliwe do przeprowadzenia na elementach pokrytych powłoką antykorozyjną. Normy badawcze dopuszczają takie badanie przez warstwę do grubości 50 mikrometrów. Warto jednak podkreślić, że wielu ekspertów uważa, że takie badanie nigdy nie będzie w pełni wiarygodne. 

Badania nieniszczące PT i MT – czym się różnią? 

Badania magnetyczno-proszkowe są znacznie szybszą metodą badawczą w porównaniu z badaniami penetracyjnymi. Wynika to z tego, że nie trzeba odczekiwać za każdym razem wymaganej ilości czasu, aż środek wniknie w nieciągłości powierzchni.

Badania MT umożliwiają też szybszą i łatwiejszą interpretację otrzymanych wyników.

Badania magnetyczno-proszkowe można stosować tylko do niektórych materiałów. Metoda ta może być jedynie stosowana dla materiałów ferromagnetycznych (tych, które przyciągają magnes). Dlatego badań MT nie można zastosować do elementów wykonanych ze stali austenitycznej czy aluminium, które wykazują cechy paramagnetyzmu (czyli nie przyciągają magnesu). Wtedy pozostaje nam właśnie do dyspozycji metoda PT, którą można zastosować bez względu na gatunek materiału.

Badania MT i PT – które wybrać?

Porównując rynkowe ceny badań PT i MT, to laboratoria badawcze wyceniają je na takim samym poziomie, więc cena nie powinna być tutaj wyznacznikiem przy ich doborze.

To, jakie badanie nieniszczące wybrać (MT czy PT), zależy przede wszystkim od materiału, który się bada. Przy doborze badania kieruj się następującymi wskazówkami:

 • stale z grupy 1, 2, 3, 4, 5, 6, 11 wg ISO/TR 15608 (czyli tzw. czarne) – wybierz badanie MT;
 • stale z grupy 7, 8, 9, 10 – wybierz badanie PT;
 • stopy metali nieżelaznych z pozostałych grup tj. aluminium, miedź, nikiel, tytan i cyrkon – wybierz badanie PT;
 • złącza różnoimienne oraz takie, gdzie spoina jest wykonana za pomocą spoiwa austenitycznego – wybierz badanie PT.

Badania PT i MT – wady i zalety (zestawienie)

Na koniec w podsumowaniu zestawiliśmy w tabeli porównanie zalet i wad obydwu metod badawczych. Wynika z niej, że każda z metod ma jakieś ograniczenia, ale to jednak metoda PT jest bardziej uniwersalna.

Cecha

Badania magnetyczno-proszkowe MT

Badania penetracyjne PT

Czas wykonania

+

-

Łatwość wykonania

+

+

Łatwość interpretacji wyników

+

-

Wyposażenie niezbędne do wykonania badania

-

+

Dowolność do gatunku materiału

-

+

Spoiny wykonane z różnych materiałów ferromagnetyczny- paramagnetyczny

-

+

Niezgodności powierzchniowe

+

+

Badanie elementów pokrytych farbą

+ (do 50 mikrometrów grubości warstwy)

-

Koszt wykonania

+

+

SZKOLENIE NDT – VT1+2, MT1+2, PT1+2

Akademia Nova Cert prowadzi szkolenia, które przygotują Cię do egzaminu i certyfikacji personelu badań nieniszczących. Wszystkie informacje na temat szkoleń znajdziesz tutaj:

Szkolenia personelu badań NDT – oferta

Zapisać się na szkolenie VT, MT lub PT możesz na 3 sposoby:

 1. Wykup szkolenie przez sklep internetowy
 2. Napisz na adres sgs@kursyndt.pl
 3. Zadzwoń pod numer: 601 610 303.

Terminarz i cennik szkoleń znajdziesz tutaj.

CERTYFIKACJA PERSONELU BADAŃ NIENISZCZĄCYCH (BADAŃ NDT) W SGS POLSKA – JAK SIĘ ZAPISAĆ?

 SGS Polska jako lider na rynku badań, inspekcji i certyfikacji wprowadził nową usługę – certyfikację personelu NDT. Certyfikacja odbywa się dzień po odbyciu szkolenia.

Zapisać się na egzamin możesz na 3 sposoby:

 1. Wykup egzamin przez sklep internetowy. Jest możliwość zakupienia pakietu: szkolenie + egzamin
 2. Wyślij zgłoszenie (załącznik nr 1) na adres pl.szkolenia.ndt@sgs.com
 3. Zadzwoń pod numer: 601 610 303

Warto wiedzieć, że w ramach projektu szkoleń personelu NDT nasze role są rozdzielone – Akademia Nova Cert wraz z trenerem SGS Polska odpowiada za przygotowanie materiałów szkoleniowych. W strukturze organizacyjnej SGS trener prowadzący szkolenia nie uczestniczy w procesie certyfikacji. Za proces certyfikacji odpowiadają niezależni eksperci SGS. Do certyfikacji można przystąpić niezależnie od tego, gdzie ukończyłeś/aś szkolenie.