Czego szukasz?

Wzrost znaczenia kryteriów ESG i związanych z tym wyzwań – droga do wzmocnienia zrównoważonego rozwoju, marki i potencjału inwestorów

24 Feb 2023

WZROST ZNACZENIA KRYTERIÓW ESG MA SWOJE KORZENIE W RÓŻNYCH OBSZARACH

Kwestie środowiskowe, społeczne i dotyczące ładu korporacyjnego (ESG) były rozpatrywane w różnych formach od dziesięcioleci, ale obecnie nabierają szczególnego znaczenia dla wielu grup interesariuszy, w tym konsumentów, inwestorów, agencji ratingowych, kredytodawców i organów regulacyjnych.

DLACZEGO ESG, DLACZEGO TERAZ

Zagadnienia związane z czynnikami ESG nabierają coraz większego znaczenia dla stale rosnącego grona konsumentów, szczególnie dla millenialsów i pokolenia Z/iGens. Czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i ubóstwu oraz różnorodność pod względem rasy, płci i orientacji seksualnej są dla tych grup niezwykle ważne.

Ta stale powiększająca się grupa będzie nadal wywierać duży wpływ i podejmować decyzje zakupowe i inwestycyjne w oparciu o ESG.

Interesariusze ci, wraz z inwestorami, pracownikami i ogółem społeczeństwa, domagają się, aby firmy nie ograniczały się do zwykłego spełniania wymogów prawnych, lecz żeby wywierały pozytywny wpływ odzwierciedlający prawdziwe zaangażowanie w przywództwo w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wymaga to aktywnego wkładu w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs) oraz dążenia do tworzenia wartości w całym modelu biznesowym.

PRZEDMIOT UWAGI INWESTORÓW I ORGANÓW REGULACYJNYCH

Kryteria ESG są coraz powszechniej stosowane przez potencjalnych inwestorów do oceny spółek będących przedmiotem ich zainteresowania. Kryteria te są pomocne w identyfikowaniu firm, które stwarzają większe ryzyko finansowe ze względu na swoje praktyki środowiskowe.

Na całym świecie zaostrzają się również regulacje dotyczące ESG, począwszy od unijnego rozporządzenia o ujawnianiu informacji na temat zrównoważonego finansowania, a skończywszy na Stanach Zjednoczonych, gdzie Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełdy potwierdziła ściślejsze ukierunkowanie uwagi na zagrożenia klimatyczne.

NADESZŁA PORA DZIAŁANIA

Według badania KPMG Survey of Sustainability Reporting 2020, swoje wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju raportuje 96% z grona 250 największych firm świata (G250) i 80% przedsiębiorstw z próby N100, czyli grupa 5.200 firm obejmująca po 100 największych przedsiębiorstw z 52 krajów.

Zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność biznesu nie są już tematami, w których firmy mogą ograniczać się do deklaracji, bez podejmowania działań. Greenwashing – czyli nadawanie praktykom biznesowym pozorów troski o środowisko – jest obecnie nie do przyjęcia dla rynków finansowych, które stały się nową główną siłą napędową zmian. Zarządzający muszą dziś znaleźć skuteczny sposób przedstawienia w kategoriach ilościowych efektów działań swoich przedsiębiorstw w odniesieniu do ustalonych kryteriów ESG.

Aktywne zaangażowanie zarządów firm wynika z głębokiej zmiany w podejściu rynków finansowych do kwestii zrównoważonego rozwoju i CSR. Sprawozdania finansowe nie są już jedynym przedmiotem zainteresowania inwestorów. Stosują obecnie zintegrowane podejście do podejmowania decyzji inwestycyjnych, obejmujące informacje finansowe i niefinansowe (ESG). Takie podejście cieszy się też poparciem władz państwowych.

Istotne znaczenie ma między innymi poprawa standardów pracy i przestrzegania praw człowieka, zmniejszenie zużycia zasobów, śladu węglowego i emisji. Istnieje obecnie wiele norm, które ułatwiają firmom osiąganie pozytywnych wyników w każdym z tych obszarów, oferując wskaźniki, na których tradycyjnie koncentrowali się menedżerowie ds. jakości, dążąc do poprawy w dziedzinach zrównoważonego rozwoju i CSR.

CO WYRÓŻNIA ESG?

ESG uwzględnia wymienione czynniki, a zarazem skupia się na ich istotnym oddziaływaniu na działalność firmy. Cel odpowiednich menedżerów i członków zarządu może ostatecznie być taki sam – pracować bardziej efektywnie, ograniczając przy tym oddziaływanie na środowisko i społeczeństwo – ale język, którego używają do opisywania i osiągania tych celów, może być bardzo różny.

Menedżerowie są zainteresowani doskonaleniem w obszarze zrównoważonego rozwoju w celu obniżenia ryzyka, natomiast zarząd jest zainteresowany kwestiami ESG, ponieważ są one ważną częścią tego, co będzie brał pod uwagę inwestor – częścią obszaru istotności.

DLACZEGO WARTO POPRAWIAĆ JAKOŚĆ INFORMACJI ESG?

Główne korzyści to:

  • Wzrost rozpoznawalności, zaufania i wiarygodności
  • Obniżenie poziomu ryzyka i wzrost wartości
  • Większe zaangażowanie ze strony zarządów i osób na najwyższych stanowiskach kierowniczych
  • Wzmocnienie wewnętrznych systemów raportowania i zarządzania
  • Poprawa komunikacji z interesariuszami

ISTOTNOŚĆ, RAMY SYSTEMOWE I POŚWIADCZENIE ZGODNOŚCI

CZYM JEST ISTOTNOŚĆ?

Istotność dotyczy wszystkich aspektów biznesu, które mogą wpłynąć na szanse oraz ryzyko. Tradycyjnie inwestorzy koncentrowali się na istotności finansowej, gdyż zasadniczym przedmiotem ich zainteresowania był „wynik”. Jednak obecnie to się zmienia, a inwestorzy i organy regulacyjne w coraz większym stopniu interesują się kwestiami pozafinansowymi.

Zrozumienie istotności ESG firmy ma szereg zalet. Dzięki niemu raportowanie kwestii pozafinansowych korzystnie wpływa na decyzje inwestycyjne, procesy oceny ryzyka i możliwości, zwiększając zaangażowanie interesariuszy oraz ułatwiając zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed zmianami prawnymi i regulacyjnymi.

Zmiana dla liderów biznesu polega na tym, że nie można uznać istotności ESG za mniej ważną, ponieważ jest ona obecnie całkowicie spleciona z istotnością finansową. Negatywne działania związane z ESG będą miały niekorzystny wpływ na uzyskiwane wyniki i kondycję finansową.

KTÓRE RAMY SYSTEMOWE ESG?

Skuteczna analiza istotności wymaga poprawnego określenia ram ESG. Jednakże nie istnieje tu żadne uniwersalne podejście, gdyż każde przedsiębiorstwo jest inne. Każda firma stosuje własne kryteria istotności wynikające z takich czynników, jak rodzaj branży, miejsce prowadzenia działalności oraz wymagania interesariuszy. Wpływają one na podejście przyjęte przez organizację, umożliwiając jej ustalenie programu i kierunku działań w zakresie ESG. Podejście firmy musi być jasne, możliwe do zweryfikowania i do obrony.

Kwestie ESG zostały uregulowane systemowo w ramach kilku inicjatyw. Należą do nich:

  • Global Reporting Initiative (GRI);

  • Value Reporting Foundation, dawniej Sustainability Accounting Standards Board (SASB);

  • OECD Due Diligence Guidance for Responsible Business Conduct;

  • Corporate Human Rights Benchmark;

  • ISO 26000 – Wytyczne dotyczące społecznej odpowiedzialności;

  • Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD);

Niektóre z nich są typowymi normami (ISO 26000), a inne nie mają takiego charakteru (CHRB). Ich definicje „istotności” również nieco się różnią. Jednakże wszystkie odnoszą się do podobnych kwestii, takich jak emisje, szkody środowiskowe, standardy pracownicze, równość płac – i pomogą firmie doskonalić się w obszarach zrównoważonego rozwoju i CSR.

Wybór najlepszego systemu ESG jest uzależniony od szeregu czynników, takich jak zgodność z celami, obszar jurysdykcyjny, wybór konkurentów itp. Każdy z nich jest dla organizacji rodzajem rusztowania, na którym może ona budować swoje cele ESG i dotyczącą ich sprawozdawczość.

CZYM JEST POŚWIADCZENIE ZGODNOŚCI?

Z danych opublikowanych w czerwcu 2021 r. przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) wynika, że 91% organizacji ujmowało w sprawozdawczości jakiś rodzaj informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Jednakże aby informacje takie były skuteczne pod względem zaangażowania inwestorów, musi im towarzyszyć niezależne poświadczenie – assurance – tymczasem dostarczało go tylko 51% spośród sprawozdających organizacji, z czego jedynie w 63% weryfikację przeprowadziły firmy audytorskie lub podmioty z nimi powiązane. Większość (88%) sprawozdań zawierających niezależne poświadczenie miało ograniczony charakter, co oznacza, że weryfikacja dotyczyła jedynie określonych aspektów (np. emisji) raportu zrównoważonego rozwoju.

Niezależne poświadczenie buduje zaufanie do raportowania ESG. Weryfikacja pod kątem powszechnie uznawanej normy optymalizuje wartość raportu ESG. Obecnie dominującymi standardami na rynku są:

  • AccountAbility’s (AA) AA1000 Assurance Standard
  • International Standard on Assurance Engagements 3000 (ISAE 3000)

AA1000 może być wykorzystywany do raportowania i poświadczania zgodności, natomiast ISAE 3000 koncentruje się głównie na procedurach zapewniania zgodności.

ABY PAŃSTWA PODRÓŻ PRZEZ OBSZAR ESG PRZEBIEGAŁA BEZ ZAKŁÓCEŃ

Nasze usługi dotyczące obszaru ESG, będące jednym z elementów pakietu rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i opierające się na unikalnym zestawie kompetencji, mogą pomóc Państwu w ograniczeniu ryzyka, a jednocześnie optymalizując i ułatwiając osiągnięcie celów.

Nasze usługi spełniają potrzeby różnych klientów i organizacji, niezależnie od ich poziomu dojrzałości, branży, w której działają, czy zapotrzebowania.

Coraz bogatszy portfel usług precyzyjnie dopasowanych do potrzeb

Nasze portfolio ESG stale się rozrasta, aby sprostać nowym wyzwaniom ESG. Chętnie będziemy informować Państwa o wszelkich nowych usługach.

Usługi zaprojektowane pod kątem indywidualnych potrzeb

Nasze usługi ESG obejmują sześć kluczowych obszarów:

Szkolenia ESG

W zależności od tego, czy są Państwo nowicjuszami w dziedzinie ESG, czy też już doskonale wiedzą, co chcą osiągnąć, SGS Academy oferuje kursy ESG, które pomogą Państwu rozpocząć lub udoskonalić swoją drogę.

Ocena stanu ESG

Szybkie obrazowanie i ocena tego, na jakim etapie drogi znajduje się Państwa organizacja pozwoli poznać i zrozumieć wyniki funkcjonowania w obszarze ESG i przygotować się do ich poprawy.

Analiza luk w obszarze ESG

Organizacje wdrażające strategie ESG muszą przeanalizować swoje funkcjonowanie w tym obszarze, aby móc je stale doskonalić. Analiza luk pomoże Państwu w ciągłym spełnianiu wymagań i oczekiwań Państwa interesariuszy w zakresie ESG.

Poświadczanie ujawnień informacji ESG i raportów w zakresie zrównoważonego rozwoju (SRA)

Ujawnianie i raportowanie wyników ESG świadczy o Państwa zaangażowaniu w zrównoważony rozwój. Poświadczenie ujawnień ESG i raportu w zakresie zrównoważonego rozwoju zapewni Państwu niezależną weryfikację informacji ESG, gwarantując spójność i precyzję ujawnień.

Weryfikacja i poświadczanie kluczowych wskaźników efektywności (KPI) dla obszaru ESG

W celu zachowania zgodności z wymaganiami i dochowania należytej staranności, organizacje wdrażające strategie ESG muszą prowadzić pomiary kluczowych wskaźników efektywności (KPI) w zakresie ESG. Usługa weryfikacji i poświadczania KPI dla obszaru ESG pomoże Państwu w potwierdzeniu ustalonych mierników i celów w ramach ujawnień KPI, a nawet w zmniejszeniu kosztów kredytów dzięki dostępowi do zrównoważonego finansowania.

Certyfikacja ESG

Niech ESG stanie się fundamentem twojego biznesu, dowodem zaangażowania w zrównoważony rozwój. Nasz audyt odbywa się zgodnie z międzynarodowymi i lokalnymi standardami ESG, przepisami lub w oparciu o odpowiednie systemy zarządzania.

WZMOCNIENIE ZAPEWNIAJĄ USŁUGI SGS W ZAKRESIE ŁAŃCUCHÓW DOSTAW

Wyzwania związane z łańcuchem dostaw, w tym problemy z zaopatrzeniem, nieznane zagrożenia w imporcie lub kwestie dotyczące bieżącego przestrzegania przepisów krajowych i międzynarodowych oraz własnych kodeksów postępowania dotyczą wszystkich firm. Jeżeli obszary te nie są monitorowane, a ryzyko pozostaje niewykryte, firmy mogą być narażone na utratę reputacji, zmniejszenie przychodów oraz brak zaufania udziałowców i interesariuszy.

W czasach niepewności i napięć gospodarczych firmy stają wobec nieuchronnej konieczności redukcji kosztów, zwykle w obszarach, które nie generują przychodów, takich jak działalność zespołów ds. zgodności z wymaganiami. Dlatego w połączeniu z nieznanym ryzykiem i okresem ograniczeń gospodarczych, ryzyko dla firm jest jeszcze większe.

Poświadczanie łańcucha zgodności

Nasze programy Supply Chain Assurance obejmują wiele obszarów i treści. Niezależnie od tego, czy korzystamy z naszych list kontrolnych, programów dostosowanych do potrzeb klienta, czy też z inicjatyw branżowych, jesteśmy zaufanym partnerem wspierającym realizację Państwa programu.

Oferujemy wiedzę specjalistyczną i rozwiązania w zakresie poświadczania działań dostawców w wielu obszarach, w tym odpowiedzialności społecznej, zarządzania środowiskiem, zarządzania jakością, bezpieczeństwa informacji, zrównoważonego rozwoju, zarządzania oraz zdrowia i bezpieczeństwa. Prowadzimy z klientami aktywne programy audytowania dostawców pod kątem różnych treści opartych na ryzyku.

Dzięki naszej wiedzy i globalnej sieci ekspertów mamy możliwość uruchomienia dla Państwa ogromnych zasobów. Nasze doświadczenie i wskazówki pomogą Państwu szybko i sprawnie osiągnąć zgodność z przepisami miejscowymi, krajowymi i międzynarodowymi, poprzez ograniczenie liczby błędów, zwiększenie spójności i promowanie w firmie pozytywnych wartości.

SGS Transparency-One: Zarządzanie ryzykiem dostawcy

Dostawcy mogą potencjalnie wprowadzać liczne zagrożenia, począwszy od wykonawców zewnętrznych, którzy wkraczają do Państwa zakładów w celu podjęcia istotnych, ale obarczonych wysokim ryzykiem działań, aż po dostawców zaopatrujących się w krajach oferujących niskie koszty, ale znanych z problemów z przestrzeganiem przepisów socjalnych.

W każdym przypadku wiemy, że wiele firm ma międzynarodowe i złożone struktury zaopatrzenia. Dlatego przejrzystość działań dostawców jest ograniczona, co może prowadzić do braku zaufania klientów i inwestorów.

Łącząc naszą najlepszą w swojej klasie technologię i wiedzę ekspertów, oferujemy współpracę ukierunkowaną na zarządzanie łańcuchem dostaw, pomagamy w zapewnianiu zgodności z przepisami i zwiększaniu jawności dostawców, bez względu na ich złożoność lub międzynarodowy zasięg.

Nasze rozwiązanie w zakresie zarządzania ryzykiem dostawców obejmuje wiele metod, w tym ocenę ryzyka, źródła danych stron trzecich, kwestionariusze samooceny, walidację danych oraz audyty na miejscu w oparciu o profile ryzyka dostawców.

Nasza nowoczesna, funkcjonująca w chmurze platforma Transparency-One umożliwia odkrywanie, analizowanie i monitorowanie dostawców i obiektów w całym łańcuchu dostaw, wykorzystując dane pobierane w czasie rzeczywistym w celu zmniejszenia ryzyka. Może również zapewnić mapowanie całego łańcucha dostaw, jawność, zgodność produktów z wymaganiami i bezpieczeństwo, pomagając Państwu w ciągłej poprawie wydajności.

PONAD 30 LAT DOŚWIADCZENIA W DZIEDZINIE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Od ponad 30 lat jesteśmy liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i usług ESG.

Dzięki doświadczeniu we wszystkich głównych branżach rozumiemy problemy każdego sektora i dysponujemy wiedzą techniczną oraz możliwościami logistycznymi zapewniającymi realistyczne wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Nasze usługi w obszarze ESG pomogą Państwu w złagodzeniu ryzyka związanego z łańcuchem dostaw, wdrożeniu lepszych procesów, poprawie relacji z interesariuszami i osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju.

Wykorzystując wiedzę i kompetencje w dziedzinie zapewniania zgodności z wymaganiami, weryfikacji oraz szkoleń, tworzymy rozwiązania dopasowane do indywidualnych wymagań, w tym wsparcie w osiąganiu Celów Zrównoważonego Rozwoju i raportowaniu ich realizacji.

Wiele z wymienionych rozwiązań wdrożyliśmy również w naszej organizacji, wprowadzając znaczące zmiany, poprawiając wyniki i wzmacniając markę.

Dowiedz się, jak możemy sprawić, by twoja podróż przez obszar ESG przebiegała bez zakłóceń.

Nasze usługi w zakresie ESG

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska