Czego szukasz?

Żywność modyfikowana genetycznie – czy może być dla nas korzystna?

17 Feb 2023
Main Feature Superfood for Healthy Eating Concept

Produkty modyfikowane genetycznie to wciąż kontrowersyjny temat, mimo że żywność już od lat poddaje się procesom modyfikacji. Żywność modyfikowana genetycznie (GMO) ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pomimo wielu badań potwierdzających brak wpływu na nasze środowisko wciąż słychać głosy uparcie zaprzeczające tej tezie. Liczne prace badawcze skupiają się na oddziaływaniu tego rodzaju produktów na zwierzętach, co dla niektórych jest mało wiarygodne, dlatego że nie potwierdzają one faktycznego wpływu na ludzi. Jaka więc jest cała prawda na temat żywności modyfikowanej genetycznie?

Żywność modyfikowana genetycznie – kontrowersyjne badania

Największe kontrowersje wzbudziły badania profesora Saraliniego na szczurach. Wykazał on w swojej pracy badawczej, że długotrwałe spożycie produktów GMO doprowadziło u tych zwierząt do licznych zmian nowotworowych, a także do uszkodzenia nerek, serca i wątroby. To skłoniło państwa europejskie, w tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, do przeprowadzenia analizy dotyczącej wpływu produktów modyfikowanych na ludzi. Teza Saraliniego została obalona między innymi ze względu na źle wyciągnięte wnioski oraz nieodpowiednią metodę statystyczną. Ostateczne stanowisko naukowców było więc jednoznaczne  – badania te wprowadziły jedynie panikę i zamęt, nie przynosząc żadnych dowodów mogących potwierdzić negatywny wpływ żywności GMO na życie i zdrowie ludzi.

Żywność modyfikowana genetycznie – jakie są jej korzyści?

Żywność modyfikowana genetycznie jest powszechnie uznawana za szkodliwą, choć nie mamy pewności, jaki tak naprawdę wpływ ma ona na ludzkie zdrowie. Może powodować liczne alergie, zaburzenia płodności i nowotwory, a także tworzyć nowe nietolerancje, jednak tezy te wciąż pozostają w sferze przypuszczeń. Wiadomo jednak, że przetwarzanie genetyczne żywności niesie ze sobą pewne korzyści

Przede wszystkim żywność poddaje się modyfikacji, aby uczynić ją bardziej odporną na czynniki zewnętrzne, takie jak szkodniki czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Co więcej, wprowadzane modyfikacje umożliwiają wzrost plonów, np. zbóż, nawet przy słabych warunkach glebowych. Ponadto często żywność taka jest wzbogacona witaminami lub zwiększoną ilością białka, przez co staje się bardziej wartościowa dla naszego organizmu. Warto również wspomnieć, że w związku z tym, że rośliny modyfikowane są bardziej odporne, na ich korzyść przemawia zmniejszenie ilości pestycydów wykorzystywanych do ich produkcji.

Z drugiej jednak strony naukowcy obawiają się, że modyfikowanie żywności przyczyni się do stworzenia tzw. super chwastu  – rośliny GMO mogłyby przekazać chwastom rosnącym obok zmodyfikowany gen, przez który trudno byłoby takie chwasty wytępić obecnymi sposobami. Mogłoby to doprowadzić do konieczności zwiększenia ilości wprowadzanych środków ochrony roślin, które są toksyczne i szkodliwe dla ludzi.

Modyfikacje żywności w Polsce

W Polsce niektóre rośliny GMO są niedopuszczone do uprawy. Przede wszystkim chodzi tu o kukurydzę MON 810. Zakaz uprawy tej kukurydzy wiąże się z ryzykiem skażenia naturalnych upraw tym genem. Ponadto ta modyfikacja zwalcza omacnicę prosowiankę (jest ona szkodnikiem), ale przy okazji też inne organizmy żywe, w tym odmiany motyli, co niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne. W związku z tym rośliny narażone na modyfikację poddaje się licznym testom. Badania takie przeprowadza laboratorium zbożowe w SGS Polska.

 

Literatura:

• M.Rotkiewicz, Czy żywność GMO wywołuje nowotwory, Polityka, 2012

• M.Rotkiewicz, Fałszywi prorocy GMO: cz.2. Gilles-Eric Seralini, Polityka, 2011

• http://www.farmio.com/zakaz-uprawy-roslin-gmo-w-polsce-kukurydzy-mon-810-i-ziemniaka-amflora

• http://www.farmio.com/wady-i-zalety-gmo-wedlug-przeciwnikow-i-zwolennikow

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20151013STO97392/6-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-o-gmo

• Dziennik Ustaw 2020 poz. 675 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 2020r zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810

• Gilles-Eric Séralini, Dominique Cellier, JoëlSpiroux de Vendomois, New Analysis of a Rat Feeding Study with a Genetically Modified Maize Reveals Signs of Hepatorenal Toxicity, „Archives of Environmental Contamination and Toxicology”, 4, 2007, s. 596–602

 

Patrycja Cechowska, ekspertka SGS Polska w branży Natural Resources AGRI

Skontaktuj się z nami

  • SGS Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 146A,

, 02-305,

Warszawa,

Polska