Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Europalety są jednym z najbardziej popularnych i wszechstronnych narzędzi transportowych. Służą do przewożenia produktów na całym świecie. Ich rozmiar i materiały, z jakich są stworzone, umożliwiają bezpieczny transport różnego rodzaju produktów. Dużą zaletą każdej europalety jest jej wymienialność z paletami EPAL. Jakie możliwości niesie ze sobą korzystanie z palet EUR? Dowiecie się z lektury tego artykułu.

europalety zastosowanie

Europalety: co to za nośnik i do czego służy

Nośniki transportowe ze znakiem EUR mają najdłuższą tradycję użytkowania spośród wszystkich tego typu produktów. Powstały w latach 50. ubiegłego wieku i są rozpoznawalne na całym świecie. Jednym z celów powstania europalety EUR było dostosowanie wymiarów palet do wymiarów załadowczych aut ciężarowych i kontenerów. Istotna była też ich nieograniczona wymienialność, by jak najbardziej uprościć i przyspieszyć operacje logistyczne z ich udziałem. Nieograniczona możliwość wymiany palet UIC/EUR z paletami EPAL jest podstawową cechą otwartej grupy paletowej.

Europalety mają standardowe wymiary 1200 mm x 800 mm. Są wykonane z drewna, czyli z materiału odnawialnego, a więc ekologicznego. Ważną cechą europalety jest to, że można ją naprawiać poprzez wymianę uszkodzonego elementu.

Europalety są wykorzystywane w każdej dziedzinie przemysłu i mają wiele zastosowań, dlatego ich popularność z biegiem lat wciąż rośnie.

Europalety UIC/EUR  czy można stosować je wymiennie z paletami EPAL?

Palety UIC/EUR oraz EPAL są zbudowane w oparciu o normę stworzoną przez UIC (UIC-435), dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo wygodne.

Wymienialność europalet z paletami EPAL jest możliwa zgodnie z umową pomiędzy RAIL CARGO AG a EPAL. Przynosi ona wiele korzyści dla ich użytkowników.

Firmy korzystające jednocześnie z obu grup paletowych przyznają, że kierują się przede wszystkim dobrem swojego biznesu. Uważają bowiem, że każdy podział powoduje problemy wpływające na działalność przedsiębiorstwa. Wymienialność europalet przynosi więc takie korzyści, jak:

  • ułatwienia w transporcie,
  • uzyskanie większej elastyczności dostaw,
  • oszczędności finansowe przy zakupie palet.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż właściciel znaku EUR nie jest firmą prywatną i jest powiązany z wieloma sektorami światowego transportu. Zależy mu więc na jak najprostszym, najszybszym, efektywnym i najtańszym sposobie logistyki.

Jednoczesne użytkowanie obu rodzajów palet gwarantuje utrzymanie konkurencji cenowej. Warto również zaznaczyć, że oba rodzaje palet (UIC/EUR i EPAL) mają ten sam fundament: opracowany przez UIC kodeks UIC-435.

Co zrobić z europalety? Inne zastosowanie europalet

Europalety są produktem, z którego można czerpać inspirację do jej wykorzystania w innym formacie, niż została stworzona. Częstym wykorzystaniem palet jest tworzenie mebli, podstawek, stołów, regałów itp.

W SGS Polska świadczymy usługi z zakresu kontroli oraz certyfikacji produkcji i naprawy palet UIC/EUR. Jej szczegóły znajdziecie pod tym adresem (link). Zachęcamy do kontaktu!