Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Dążenie do zmniejszenia emisji gazu cieplarnianego i ograniczenia naszej obecnej zależności od produktów naftowych przyczyniło się do ekspansji biopaliw.

W odpowiedzi na wzrost rynku biopaliw, SGS oferuje usługi badawcze dla wszystkich podmiotów łańcucha dostaw biopaliw. Obejmują one badania produktów biomasy, optymalizację i badanie procesów oraz atestację handlową emisji włącznie ze specjalistycznymi produktami dla sektorów transportu lotniczego i morskiego.

Czym są biopaliwa?

Biopaliwa są jednym z odnawialnych źródeł energii pozyskiwanych z szerokiej gamy produktów opartych na biomasie. Obecnie występują one w dwóch podstawowych formach: bioetanol i ester metylowy kwasu tłuszczowego (ang. FAME: Fatty Acid Methyl Ester). Bioetanol uzyskuje się poprzez destylację najróżniejszych materiałów zawierających cukier. FAME wytwarza się poprzez wydzielanie oleju roślinnego z różnego rodzaju roślin, jak proso rózgowe i jatrofa, a następnie jego estryfikację. Jest wówczas odpowiednio oczyszczony, aby móc wytworzyć nietoksyczne, biodegradowalne paliwo o wysokiej specyfikacji.

Obecnie, zarówno bioetanol jak i FAME są komponowane z benzyną i olejem napędowym tworząc mieszanki, które mogą być używane w silnikach niemodyfikowanych. Nowe paliwa dla przemysłu lotniczego, uzyskane ze źródeł biomasy, są właśnie wprowadzane do użytku.

Nasze usługi w zakresie badań biopaliw

Chcąc promować ruch w kierunku paliw odnawialnych, państwa Wspólnoty Europejskiej (WE) podpisały "Dyrektywę w sprawie wspierania użycia w transporcie biopaliw lub innych paliw odnawialnych", która wyznacza kolejne cele służące wprowadzaniu do użytku wszystkich rodzajów zastępczych źródeł energii - w tym biopaliw, aby zmniejszyć zależność od produktów naftowych. Paliwa muszą obecnie spełniać standardy jakości EN228 i EN590, które dopuszczają mieszanie bioetanolu oraz FAME z tradycyjnymi paliwami.

SGS zapewnia:

 • certyfikację zgodności komponentów biopaliw z normami ASTM D6751 oraz EN 14214;
 • certyfikację zgodności benzyny i oleju napędowego z normami EN228 i EN590;
 • laboratoria posiadające atest ISO 17025;
 • kontrolę/weryfikację produktów biomasy;
 • oznaczanie ilościowe i opis komponentów biopaliw w paliwach mineralnych (zgodnie z oznaczeniami E5/E10/E15/E85 dla zawartości etanolu w zwykłej benzynie oraz B5/B10 dla zawartości biopaliw w oleju napędowym);
 • analizę mikrobiologiczną;
 • optymalizację procesów i badania produktów ubocznych;
 • dawkowanie dodatków i proces obróbki poprawiający jakość produktu;
 • dodatki poprawiające płynność, biocydy i przeciwutleniacze;
 • amoniak i dodatki chemiczne wykorzystywane w układach emisji spalin;
 • usługi techniczne i doradcze w kwestiach związanych z logistyką, dystrybucją i łańcuchem dostaw;
 • usługi w zakresie inspekcji handlowej paliw w dostawach hurtowych.

Dlaczego SGS?

Jako niekwestionowany lider w dostarczaniu usług badawczych dla przemysłu ropy naftowej i gazu, firma SGS stała się ekspertem w dziedzinie biopaliw. Naszym klientom oferujemy szeroki zakres kompleksowych i dających się indywidualizować usług badawczych, za pośrednictwem naszej globalnej sieci najnowocześniejszych ośrodków laboratoryjnych, wspomagających wszystkie etapy łańcucha dostaw biopaliw.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą usług SGS w zakresie badań biopaliw.