Skip to Menu Skip to Search Skontaktuj się z nami Poland Strony internetowe i języki Skip to Content

Kontrola znana w języku francuskim jako CIVIO (Contrôle d'Identification des Véhicules Importés d'Occasion) została opracowana w 1996 r. na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez należącą do przedsiębiorstwa SGS spółkę SICTA. CIVIO miało być odpowiedzią na przedstawiony przez lokalny rząd zamiar liberalizacji importu używanych aut na rynek krajowy. Usługa najczęściej służy do kontroli używanych pojazdów, importowanych do innych krajów.

Od czerwca 2005 roku służby celne Wybrzeża Kości Słoniowej ufają ocenom oraz identyfikacji używanych pojazdów przeprowadzanych za pomocą standardu CIVIO, który aktualnie zwany jest „Contrôle d’Identification et Valorisation des Véhicules Importés d’occasion” (Ocena importowanych, używanych pojazdów).

CIVIO umożliwia:

  • szczegółowe ustalanie marki, modelu i specyfikacji importowanego używanego pojazdu w celu uzyskania dokumentu rejestracji z kraju importującego, w tym zdjęć wszystkich uwzględnionych pojazdów,
  • ustalenia kategorii oraz wartości pojazdu na potrzeby obliczenia cła i podatków naliczanych przez państwo.

Celem jest identyfikacja importowanych pojazdów umożliwiająca właściwe pobieranie podatków, a także ustalenie zgodności technicznej z lokalnymi standardami dopuszczenia do ruchu i kontroli emisji spalin. Zarówno identyfikacja, jak i kontrole techniczne przeprowadzane przez SGS są niezbędne do oszacowania wartości cła i podatków, które musi uiścić importer, a także do ubiegania się o zarejestrowanie pojazdu.

Ta usługa kontroli pojazdów jest świadczona przez firmę SGS Automotive Services klientom z całego świata.